Bilety (warsztaty + wystawa): 10 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Dla osób uczących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Czy dzieło sztuki może mieć „aurę”? A jeśli tak – czym ona właściwie jest? Podczas warsztatu przyjrzymy się zarówno klasycznemu rozumieniu „aury” – zaproponowanemu przez Waltera Benjamina jako unikalnej, niepowtarzalnej obecności dzieła w czasie i przestrzeni – jak i temu, jak o aurze mówi dzisiejsza młodzież: jako czymś „magnetycznym”, „wibrującym”, „klimatycznym”.
Zastanowimy się, czy w dobie masowej reprodukcji, filtrów i cyfrowych przekazów możliwe jest jeszcze doświadczenie autentyczności. Jakie cechy sprawiają, że dane dzieło przyciąga uwagę, budzi emocje, wywołuje „ciarki” – niezależnie od kontekstu kulturowego czy technologicznego? Jak aura wiąże się z osobistym przeżyciem estetycznym, a jak z kontekstem miejsca, obecnością ciała, atmosferą?
W części praktycznej sprawdzimy, jak różne dzieła z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej oddziałują na naszą percepcję, emocje i zmysły. Wspólnie poszukamy strategii na pracę z „aurą” w klasie – jako narzędziem budowania relacji z obrazem, ale też rozmowy o tożsamości, wrażliwości i odbiorze świata.
Karolina Iwańczyk – kulturoznawczyni i edukatorka, koordynatorka projektów edukacyjnych. Pracuje w Dziale Edukacji MSN, gdzie odpowiada za program dla szkół, nauczycielek i nauczycieli.
Maria Nowak – absolwentka Wydziału Mediów Interaktywnych i Widowisk na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Dziale Edukacji MSN. Ma wieloletnie doświadczenie w oprowadzaniu po wystawach i prowadzeniu zajęć edukacyjnych dla grup o zróżnicowanych potrzebach. Twórczyni wielu audiodeskrypcji dzieł sztuki współczesnej.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza nauczycielki i nauczycieli szkół podstawowych i średnich – niezależnie od nauczanego przedmiotu – na cykl warsztatów “10 × kolekcja”. To dziesięć spotkań, które otwierają różnorodne ścieżki pracy ze sztuką współczesną w edukacji szkolnej.
Warsztaty odbywają się w przestrzeni wystawy Wystawa niestała. 4 × kolekcja, prezentującej ponad 150 dzieł z kolekcji Muzeum. Ekspozycja została zaprojektowana jako pole do interpretacyjnych poszukiwań i aktywnego dialogu, a także jako źródło inspiracji dydaktycznej – zarówno dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych, artystycznych, jak i społecznych.
Każde spotkanie to inny temat – m.in. przestrzeń, historia, medium, język – i inna perspektywa, którą wprowadzą edukatorki, nauczycielki i artyści z doświadczeniem w pracy muzealnej, szkolnej i twórczej. Nie trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach – można wybrać te, które najbardziej odpowiadają indywidualnym potrzebom i zainteresowaniom.
– zdobędziesz narzędzia do interpretowania sztuki współczesnej,
– poznasz nowe metody dydaktyczne oparte na aktywności i dialogu,
– wymienisz się doświadczeniami z nauczycielami z różnych dziedzin,
– odkryjesz muzeum jako przestrzeń edukacyjną.
– Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 16:00
– Cena udziału w jednym spotkaniu: 10 zł
– Po zakończeniu warsztatu uczestnicy mogą samodzielnie zwiedzić całą ekspozycję Wystawa niestała. 4 × kolekcja. Podczas warsztatów oglądamy wybrane dzieła, będące punktem wyjścia do działań twórczych i refleksji edukacyjnej.