Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach

Błyskotliwy reportaż biograficzny poświęcony parze polskich architektów-wizjonerów, którym przyszło tworzyć w epoce PRL-u.

On – syn Rosjanki i Norwega, Polak z wyboru, dzieciństwo spędza w Wilnie, a ostatni rok wojny w AK-owskiej partyzantce. Po wojnie studiuje architekturę, na stypendium w Paryżu trafia do pracowni Jeannereta i Légera. Mimo propozycji pozostania na Zachodzie wraca odbudowywać Polskę, pracuje jako architekt, uczy na warszawskiej ASP i tworzy koncepcję Formy Otwartej – ważną dla kolejnych pokoleń artystów. Idealista nieznoszący słowa krytyki.

Ona – świetna architektka twardo stąpająca po ziemi, wciela w życie jego szalone idee. Wspólnie zrealizowali kilka śmiałych projektów, m.in. obrosłe mitami warszawskie osiedle Przyczółek Grochowski. Tam właśnie decyduje się zamieszkać autor książki, Filip Springer. Chce na własnej skórze poczuć, jak żyje się w miejscu, gdzie teoria Hansenów stała się rzeczywistością i zrozumieć, dlaczego ich nowatorskie pomysły tutaj sprawdziły się nie najlepiej.

Zaczyn to opowieść o niezwykłych ludzkich losach, o odważnej architekturze, ale także o polskiej mentalności. I o tym, jak bardzo brakuje nam dziś wizji naprawy świata, która – jak u Hansenów – opierałaby się na wierze w człowieka i poczuciu powinności wobec innych.

Zaczyn jest drugą książką w serii wydawniczej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i wydawnictwa Karakter „mówi muzeum”. Publikujemy w niej książki poświęcone współczesnej sztuce i architekturze – biografie, opowieści o ważnych i żywych zjawiskach, teksty krytyczne. Grono odbiorców współczesnej kultury rośnie; chcemy pokazać, że pisanie o sztuce i artystach może być pasjonujące i stać się inspiracją także dla osób niezwiązanych na co dzień ze światem artystycznym. Kolejne tytuły w serii to: biografia Aliny Szapocznikow pióra Marka Beylina, książka o ukrytym warszawskim modernizmie przygotowana przez Christiana Kereza i Jana Strumiłłę, z fotografiami Nicolasa Grospierre’a oraz opowieść o latach 90. w sztuce – nie tylko polskiej.

O autorze

Filip Springer (ur. 1982) – fotoreporter i dziennikarz, jego debiut literacki, reportaż Miedzianka. Historia znikania, był nominowany do Nagrody im. R. Kapuścińskiego i Nagrody Literackiej Gdynia oraz znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2012. Kolejny reportaż, poświęcone architekturze PRL-u Źle urodzone, został „Książką roku 2012” w plebiscycie radiowej Trójki.

Bilety

..4CZW4  Kup bilet