Święto solidarności
Aukcja Sztuki Refugees Welcome

• Święto solidarności

Honorata Martin, Miriam Cahn, Tadeusz Rolke, Paweł Althamer, Radek Szlaga, Rafał Milach to tylko niektóre z nazwisk, które pojawią się podczas tegorocznej Aukcji Refugees Welcome.

Dochód z licytacji zostanie przekazany Fundacji Ocalenie i wesprze uchodźców i uchodźczynie, którzy poszukują swojego miejsca w Polsce. Aukcja odbędzie się 13 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na Pańskiej.

Katalog w języku polskim i angielskim jest już dostępny na stronie RefugeesWelcome.pl.

„W tym roku, mimo nietypowej sytuacji, w której się znaleźliśmy, udało nam się pozyskać wsparcie ponad 50 artystów. Są to prace różniące się stylem i techniką, estetyczne i zaangażowane, autorstwa artystów bardzo młodych, kończących akademię oraz twórców uznanych i dojrzałych, z Polski i zagranicy” – mówi Magda Lipska, kuratorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Podkreśla jednocześnie, że migracja stała się dla wielu z nas kondycją współczesności. Coraz częściej, za Krzysztofem Wodiczką, możemy zapytać, „z którego kąd jesteś?”, nie oczekując na to pytanie prostej odpowiedzi.

„Uchodźcom i uchodźczyniom, migrantom i migrantkom pomagamy od wielu lat. Aukcja organizowana jest od czterech. Jest to niezwykły sposób pomagania, którego ogromną wartością jest solidarność: artystów, kupujących z potrzebującymi wsparcia. Niezwykle doceniamy te działania, szczególnie w czasie pandemii, kiedy sytuacja dla każdego z nas również bywa ciężka” – mówi Kalina Czwarnóg, członkini Zarządu Fundacji Ocalenie.

W czasie pandemii pomoc uchodźcom i migrantom jest jeszcze bardziej potrzebna niż dotychczas. Wielu z nich zostało bez środków do życia i wsparcia rodziny, która mieszka gdzieś daleko. Z pomocy żywnościowej korzystało dotychczczas kilkanaście osób miesięcznie, teraz ta liczba zwiększyła się do ponad 570.

„Rok 2020 pokazał nam, że status quo, które znamy, nie jest nam dane raz na zawsze, dlatego tym bardziej zachęcamy do licytowania. Ceny prac zaczynają się już od 300 zł. W ubiegłym roku udało nam się zebrać 200 tysięcy. Każdego roku aukcja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a kwota przekazywanej pomocy się zwiększa. Mamy nadzieję, że tak stanie się również w tym wyjątkowym, pandemicznym roku” – mówi Karolina Szymańska, koordynatorka aukcji.

W tym roku aukcja odbędzie się 13 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, w siedzibie przy ul. Pańskiej 3. Znaczna część licytacji odbędzie się online, ze względu na obostrzenia sanitarne.

Aukcję poprzedzi wystawa, którą będzie można oglądać w tygodniu poprzedzającym licytację – od 7 do 12 września, a w piątek 11 września odbędzie się online koncert Wojciecha Pusia, który publiczność będzie mogła oglądać dzięki streamingowi live w mediach społecznościowych Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Godziny koncertu oraz otwarcia wystawy dostępne będą na stronach Refugees Welcome Polska i Muzeum.

IV edycję charytatywnej Aukcji Refugees Welcome wsparło 53 polskich i zagranicznych artystów i artystek. Cały dochód z aukcji zostanie przekazany na rzecz dwóch programów Fundacji Ocalenie: Refugees Welcome Polska i Centrum Pomocy Cudzoziemcom. Pierwszy z nich łączy uchodźców z warszawiankami i warszawiakami, którzy chcą udostępnić pokój w swoim domu. Centrum Pomocy Cudzoziemcom natomiast to miejsce unikalne na mapie Warszawy. Jego pracownicy, pochodzący z 6 różnych krajów, pomagają cudzoziemcom w poszukiwaniu pracy i mieszkania oraz oferują pomoc prawną i psychologiczną. Co roku z ich pomocy korzysta ok. 2000 osób. Ponad 1000 uczy się języka polskiego na darmowych kursach. W czasie pandemii Centrum działa zdalnie. Dodatkowo, prowadzi serwis informacyjny nt. sytuacji epidemicznej w 9 językach.

Organizatorami aukcji są Fundacja Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Artystki i artyści biorący udział w wystawie:
Paweł Althamer, Babi Badalov, Basia Bańda, Gosia Białobrzycka/ Grzegorz Wełnicki, Bownik, Agnieszka Brzeżańska, Magda Buczek, Dorota Buczkowska, Miriam Cahn, Ewa Ciepielewska, Martyna Czech, Rafał Dominik, Jakub Gliński, Zuza Golińska, Zuzanna Hertzberg, Piotr Janas, Magdalena Karpińska, Tomasz Kowalski, Dominika Kowynia, Robert Kuśmirowski, Diana Lelonek, Honorata Martin, Agnieszka Mastalerz, Olga Micińska, Rafał Milach, Monika Misztal, Magdalena Moskwa, Marta Nadolle, Anna Niesterowicz, Dominika Olszowy, Witek Orski, Sławomir Pawszak, Joanna Piotrowska, Igor Pisuk, Natalia Poniatowska, Katarzyna Przezwańska, Wojciech Puś, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Tadeusz Rolke, Filipka Rutkowska/ Milena Liebe, Daniel Rycharski, Mateusz Sarzyński, Maciej Sieńczyk, Slavs & Tatars, Agata Słowak, Marek Sobczyk, Magdalena Starska, Grzegorz Stefański, Radek Szlaga, Iza Tarasewicz, Artur Żmijewski, Konrad Żukowski, Paweł Żukowski.

Kontakt:
Karolina Szymańska