„Performer” na festiwalach filmowych w Rotterdamie i Berlinie

• \

Kadr z filmu "Performer"

Film fabularny „Performer” w reżyserii Łukasza Rondudy i Macieja Sobieszczańskiego, poświęcony sztuce perfomansu, z Oskarem Dawickiem w roli głównej, będzie miał swoją międzynarodową premierę na 44 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rottedamie. Projekcje odbędą się 26, 27 i 30 stycznia 2015 roku.

Dwa tygodnie później (7 lutego 2015, 21: 30 w Akademie der Künste i 9 lutego w Arsenal 1) „Performer” zostanie zaprezentowany w ramach 65. edycji Berlinale w ramach prestiżowej sekcji Forum Expanded. Pokaz zostanie uzupełniony o performans bohatera filmu Oskara Dawickiego zatytułowany „I am Sorry”.

„Performer” jako pierwszy w historii polskiego kina stanowi połączenie wystawy dzieł sztuki współczesnej z filmem pełnometrażowym. Łukasz Ronduda i Maciej Sobieszczański tematem swojego filmu uczynili Oskara Dawickiego, który gra, czy też performuje, samego siebie.

Charakterystyczne dla sztuki Dawickiego połączenie performansu i aktorstwa sprawia, że „Perfomer” przekracza granice gatunków. Projekt ten również w innowacyjny sposób odpowiada na pytanie, jak dokumentować sztukę perfomansu oraz twórczość artystów, w przypadku których sztuka i życie wydają się być nierozdzielne. Film „Perfomer”, podobnie jak stojąca u jego podstaw powieść „W połowie puste”, jest próbą znalezienia innego języka opowiadania o sztuce współczesnej, języka bardziej fabularnego, emocjonalnego i bezpośredniego.

„Performer” to pierwszy film fabularny powstały w ramach programu Nagrody Filmowej, zainicjowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Polski Instyt Sztuki Filmowej i Szkołę Wajdy, mającego na celu wzmocnienie wymiany interdyscyplinarnej pomiędzy sztuką współczesną a kinematografią.

W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką.

Najważniejszym tematem jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, czy Oskar Dawicki... w ogóle istnieje? Od roku 2000 swoje poszukiwania artysta realizował poprzez różnorodne formy ekspresji od nagrań wideo, fotografię, rejestrację cyfrową aż do rozbudowanych instalacji. Wszystkie jego dzieła mają charakter post-konceptualny i emanują odrobinę groteskową, ironiczną, a nieraz nawet absurdalną aurą. W swoich pracach Dawicki łączy elementy romantyczno-tragiczne z poetyką i krytycznym wymiarem sztuki konceptualnej. Autorefleksja na temat jego statusu „artysty współczesnego” silnie wiąże się z refleksją na temat jego własnej tożsamości, a raczej na temat tego jak może być zmienna, konwencjonalna, niepewna i słaba. Dyskomfort, zaprzeczenie, komplikacja - to są terminy, na których skupia się wyobraźnia artysty. Analizują jego twórczość, można stwierdzić, że brak produktywności sztuki zdaje się być dla Dawickiego jej najbardziej obiecującym aspektem.

„Peformer” jest najnowszą pełnometrażową produkcją Wajda Studio, która powstała we współpracy z Telewizja Polska S.A., Kosma Films, Heliograf, FilmFactory, Artcore and Art Stations Foundation. Projekt otrzymał dofinansowanie od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Więcej o filmie na stronie Wajda Studio.