Nagroda dla Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej
w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2015 – wyjaśnienie

• Nagroda dla Muzeum Warszawy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W tegorocznej edycji konkursu Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony zbiorów, w kategorii „Wystawy historyczne i archeologiczne” nagrodę zdobyła wystawa „Spór o odbudowę”, przygotowana wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Warszawy.

Nagrodzona wystawa, będąca częścią organizowanego przez oba muzea festiwalu „Warszawa w budowie”, prezentowana była w dniach 12.10.2015 – 11.11.2015 w byłym budynku warszawskiego liceum im. Klementyny Hoffmanowej, przeznaczonym do rozbiórki. Kurator Tomasz Fudala, we współpracy z badaczami, artystami i aktywistami poprzez obiekty, fotografie, dokumenty archiwalne i bogaty zasób tekstów pokazał dynamikę powojennych sporów o kształt miasta i wpływ ówczesnych decyzji na dzisiejsze oblicze miasta, wraz z jego aktualnie najbardziej zapalnym problemem – reprywatyzacją.

Zespół Muzeum Warszawy, korzystając z największych zbiorów dotyczących historii Warszawy, udostępnił około 80 obiektów pokazywanych na wystawie i był odpowiedziany za produkcję jej architektury i współprodukcję instalacji artystycznych. Na skutek niedopatrzenia we wniosku zgłaszającym wystawę do konkursu, złożonym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy zostało pominięte w oficjalnym werdykcie pokonkursowym, a późniejsza korekta werdyktu, mimo prośby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, okazała się niemożliwa ze względów regulaminowych. Za powstałą niezręczność Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie uprzejmie przeprasza.

Tegoroczna edycja „Warszawy w Budowie”, organizowana przy współpracy trzech instytucji – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Muzeum Warszawy oraz Fundacji Instytut Architektury z Krakowa, odbędzie się w wynajętych salach Muzeum Techniki w Warszawie. Głównym celem wystawy jest pokazanie miejsca zamieszkania jako odbicia przemian społecznych, ekonomicznych i kulturowych. Formy i procesy kształtujące polskie domy zostaną zobrazowane w rozdziałach wystawy prezentujących problematykę zamieszkiwania począwszy od szerokich zagadnień dotyczących urbanistyki, osiedla, typologii architektury wielo- i jednorodzinnej, a skończywszy na bardziej detalicznych stronach nadwiślańskiego mieszkalnictwa – wnętrzach, przedmiotach codziennego użytku oraz materiałach budowlanych. Dom pokazany zostanie jako lustro odbijające zmiany w polskiej rzeczywistości.

Kolejna edycja, planowana na 2017 rok odbędzie się w zmodernizowanej siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, która otwiera się pod koniec maja przyszłego roku. Zapraszamy!