Jesień 2015 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Nadchodzące wystawy i festiwal Warszawa W Budowie

• Jesień 2015 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu "Zapis socjologiczny”, 1978-1990, dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet

25 września w Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbędzie potrójny wernisaż. Nowy sezon otworzą wystawy „Zofia Rydet. Zapis 1978-1990”, Julius Koller, „?” oraz „Szczęśliwe przypadki cybernetyki. Dokumentacja”. Dwa tygodnie później ruszy siódma już edycja festiwalu Warszawa W Budowie, w tym roku nosząca podtytuł „Spór o odbudowę”.

Pierwsza z szykowanych wystaw będzie najobszerniejszą, jak dotąd, prezentacją „Zapisu socjologicznego”, monumentalnego dzieła fotograficznego Zofii Rydet realizowanego od 1978 roku niemal do śmierci artystki w 1997 roku. Wystawa zajmie pierwsze piętro pawilonu „Emilia”.

W tym samym czasie na parterze będzie prezentowana wystawa „?” Júliusa Kollera. Ekspozycja stanowi nowe spojrzenie na dorobek jednego z najbardziej znanych współczesnych artystów słowackich, dopiero niedawno docenionego w skali międzynarodowej.

„Szczęśliwe przypadki cybernetyki. Dokumentacja” zaaranżowana w przestrzeni na ul. Pańskiej 3 będzie przypomnieniem przełomowej wystawy „Cybernetic Serendipity” kuratorowanej przez Jasię Reichardt w Institute of Contemporary Arts w Londynie w 1968 roku.

Tematem przewodnim rozpoczynającego się 10 października festiwalu Warszawa W Budowie będzie odbudowa Warszawy (w tym roku mija 70 lat od jej symbolicznego początku). Głównymi wydarzeniami festiwalu będą dwie wystawy: „Spór o odbudowę”, ekspozycja mieszcząca się w dawnej siedzibie Liceum im. Klementyny Hoffmanowej, oraz „Radykalne nauczanie” pokazywana na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wkrótce podamy więcej informacji na temat programu towarzyszącego nadchodzącym wystawom!