Gdybym była królem
Książeczka z aktywnościami dla dzieci do wystawy „Czym jest Oświecenie?”

• Gdybym była królem

"Gdybym była królem" na łonie natury. Fot. Duet Kamar

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału we wspólnej przygodzie z nową, interaktywną książeczką.

Aktualna wystawa w Muzeum nad Wisłą „Czym jest Oświecenie?” prezentuje królewską kolekcję rycin Stanisława Augusta Poniatowskiego. Publikacja „Gdybym była królem” to opowieść dziewczynki, która oglądając oświeceniowe ryciny, zaczyna marzyć o byciu oświeconym królem. Na kolejnych kartach wyobraża sobie, jakim królem by była, co byłoby dla niej ważne i czym zajmowałaby się na co dzień. Wspólne śledzenie historii dziewczynki to świetna okazja do rozmów na temat tego, czym jest władza i jak sprawowana była w przeszłości. Książeczka zachęca dzieci do poszukiwania własnych odpowiedzi na pytanie o to, jak można rozumieć słowo oświecenie. Co to może znaczyć, że ktoś jest oświecony? Ciekawym wątkiem do dyskusji jest też sama idea kolekcjonowania i zbierania przedmiotów, tak bliska dzieciom. Bohaterka nieprzypadkowo chce być królem, a nie królową, co mamy nadzieję – również wywoła lawinę pytań i ciekawych rozmów.

Jeśli mają Państwo ochotę podzielić się opinią (własną lub dzieci) na temat publikacji, zachęcamy do kontaktu z autorką tekstu, Katarzyną Witt, pod adresem katarzyna.witt[at]artmuseum.pl.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

Cykl Detale Oświeceniaspotkania w Gabinecie Rycin BUW i na wystawie w Muzeum nad Wisłą Gabinet Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie
ul. Dobra 56/66, Warszawa
15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Oświecenie. Masoneria. Błąd i jego miejsce w systemie wiedzyWykład Joanny Rajkowskiej MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Czym jest Oświecenie?” MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Czym jest Oświecenie?”Тур на русском языке по выставке „Что такое Просвeщение?” MUZEUM nad Wisłą