Climate: Our Right to Breathe
Publikacja L'Internationale Online

• Climate: Our Right to Breathe

Cover image: Otobong Nkanga, 'Whose Crisis is This?', 2013. Acrylic on paper, two parts, 29.7 × 42 cm. Image courtesy of the artist

W październiku 2022 r. dzięki współpracy L'Internationale Online z berlińskim wydawnictwem K. Verlag ukazała się nowa publikacja zatytułowana „Climate: Our Right to Breathe". W tomie znajdują się m.in. artykuły napisane przez Jagnę Lewandowską oraz Sebastiana Cichockiego z MSN.

"Climate: Our Right to Breathe" to książka będąca odpowiedzią na rozległe, wzajemnie zaostrzające się warunki planetarne: przyspieszony upadek biosfery pod wpływem zmian klimatycznych i coraz bardziej miażdżąca dynamika toksycznej polityki. Ale reakcyjna, dzieląca polityka, napędzana przez bezwzględne formy autorytaryzmu, denializmu, nacjonalizmu i innych zglobalizowanych form ucisku i wywłaszczenia jest również wezwaniem do działania.

W najnowszej antologii L'Internationale, ponad dwadzieścia pięć głosów z dziedziny sztuki i kultury tworzy internacjonalistyczny chór, który dobitnie odpowiada na zbiorową potrzebę opracowania wspólnych strategii solidarności w sytuacji, gdy wiele granic systemu ziemskiego zostało już przekroczonych. Ponieważ rasowy kapitalizm nie może być oddzielony od katastrofy ekologicznej, wrażliwe i często marginalizowane społeczności są zmuszone znosić najgorsze skutki kryzysów klimatycznych. Konieczna jest solidarna praca przeciwko nierównej przemocy tych czasów.

Zmobilizowani przez różne praktyki i środowiska, liczni autorzy tej książki zebrali się 12 października 2022 r. w Göteborgu, aby zaoferować zarówno spekulatywne perspektywy, jak i pragmatyczne przekaźniki z intersekcjonalnej walki o sprawiedliwość klimatyczną i przetrwanie wielu gatunków,. Spotkanie zaplanowano celowo w dniu 12 października, który wyznacza punkt w kolonializmie Ameryk Południowych.

Do programu inauguracyjnego w Göteborgu zaproszeni zostali między innymi: Marwa Arsanios, Léuli Eshraghi, Forensic Architecture, Svitlana Matviyenko, Daniela Ortiz, Ana Teixeira Pinto, Katarina Pirak Sikku i Françoise Vergès.

"Climate: Our Right to Breathe"

Autorki i autorzy: Maria Thereza Alves, Marwa Arsanios, Eduardo Carrera R, Sebastian Cichocki, Fernando García-Dory, Léuli Eshrāghi, Ayesha Hameed, Mônica Hoff, bell hooks, Jagna Lewandowska, Nomusa Makhubu, Svitlana Matviyenko, Samaneh Moafi, Marina Naprushkina, May-Britt Ö̈hman, Samanta Arango Orozco, Daniela Ortiz, Ana Teixeira Pinto, Elizabeth A. Povinelli, Peta Rake, Maristella Svampa, Françoise Vergès, Cecilia Vicuña, Jaime Vindel i Munem Wasif.

Zespół redakcyjny: Hiuwai Chu, Meagan Down, Nkule Mabaso, Pablo Martínez, Corina Oprea.

Książka wydana została w języku angielskim i jest do nabycia online na stronie wydawnictwa K. Verlag.