Węgierska artystka Katalin Ladik: poetka (konkretna, dźwiękowa, wizualna), pisarka, performerka, aktorka, autorka prac wizualnych wystąpi z performansem na klatce schodowej MSN.
Katalin Ladik zapisała się w historii muzyki eksperymentalnej w Europie Środkowej za sprawą radykalnych wystąpień wokalnych: wyśpiewując poematy konkretne, wydobywając trzewiowe dźwięki, przypominające odgłosy maszyn czy zwierząt. Artystka stosuje graficzne partytury wykorzystując wycinki gazet, wykrojów krawieckich i map. Performans Katalin Ladik w Muzeum odnosi się do rytmu i podziałów klatki schodowej w nowym budynku. Artystka nawiązuje do Aktu schodzącego po schodach nr 2, obrazu olejnego Marcela Duchampa namalowanego na początku 1912 roku, który na nowojorskiej wystawie Armory Show wywołał sensację i skandal.
Prezentacja cyklu w ramach programu otwarcia nowej siedziby MSN-u jest możliwa dzięki współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. To organizacja koncentrującą się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zwłaszcza z lat 60. i 70. XX wieku. Kolekcja Kontakt, która obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia, łączy kolekcjonowanie z pracą badawczą i inicjowaniem wystaw, organizowanych często w poza-muzealnych przestrzeniach, takich jak biurowiec czy supermarket. Obecnie fundacja działa pod kierunkiem dyrektorki artystycznej Kathrin Rhomberg i wiąże refleksję nad sztuką sprzed kilku dekad z aktualnymi kwestiami politycznymi, społecznymi i środowiskowymi. Nazwa Kontakt (w pełnym brzmieniu: Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation Association for the Promotion of Central, Eastern and Southeastern European Art) została zaczerpnięta z tytułu pracy słowackiego artysty Júliusa Kollera, który zachęcał, aby w sztuce zajmować się „angażowaniem, a nie aranżowaniem”.
Pierre Bal-Blanc
Tomasz Armada