Performatywna wystawa When I State that I Am an Anarchist, nawiązuje do twórczości charyzmatycznego artysty, legendy nowojorskiej neoawangardy, Christophera D’Arcangelo. Artysta ten organizował akcje wymierzone w hierarchie i regulaminy instytucji sztuki. Zasłynął m. in. z przykuwania się kajdankami do muzealnych ław i barierek.
Pierre Bal-Blanc, kurator wystawy i autor libretta When I State that I Am an Anarchist, interpretuje siedem epizodów z życia D’Arcangelo, odnosząc się zarówno do filozofii cyników w antycznej Grecji, chrześcijańskiej idei przebaczenia, jak i myśli anarchistycznej. Wystawa składa się gestów, działań i choreografii, wykonywanych na podstawie instrukcji, których autorami są, zaproszeni przez kuratora: Sammy Baloji, Trajal Harrell, Pope.L, Rick Lowe/Maria Papadimitriou, Paul Maheke, Jimmy Robert, Shikeith, grani przez Evę Barto, Ninę Canal, Marka Ther, Matéj Salavę oraz Marianne Marić.
Pierre Bal-Blanc, jest niezależnym kuratorem i pisarzem, byłym dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Brétigny (Francja) i członkiem zespołu kuratorskiego documenta 14 w Kassel i Atenach.
Pierre Bal-Blanc
Sebastian Cichocki
Štěpán Tuček, Matěj’a Salava
Mark Ther
Marianne Marić
Nina Canal
VIER5
AUTORZY TEKSTÓW: Pierre Bal-Blanc i Dean Inkster
Galerie Imane Farès (Sammy Baloji); Galerie Sultana (Paul Maheke); Pope L. Estate i
Mitchell-Innes & Nash Gallery (Pope.L); Tanya Leighton Gallery (Jimmy Robert); Yyossi
Milo Gallery (Shikeith).
Eva Barto
Aleksandra Nasiorowska
PLATO Ostrawa, Czechy
Prezentacja cyklu w ramach programu otwarcia nowej siedziby MSN-u jest możliwa dzięki współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. To organizacja koncentrującą się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zwłaszcza z lat 60. i 70. XX wieku. Kolekcja Kontakt, która obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia, łączy kolekcjonowanie z pracą badawczą i z inicjowaniem wystaw, organizowanych często w poza-muzealnych przestrzeniach, takich jak biurowiec czy supermarket. Obecnie fundacja działa pod kierunkiem dyrektorki artystycznej Kathrin Rhomberg i wiąże refleksję nad sztuką sprzed kilku dekad z aktualnymi kwestiami politycznymi, społecznymi i środowiskowymi. Nazwa Kontakt (w pełnym brzmieniu: Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation Association for the Promotion of Central, Eastern and Southeastern European Art) została zaczerpnięta z tytułu pracy słowackiego artysty Júliusa Kollera, który zachęcał, aby w sztuce zajmować się „angażowaniem, a nie aranżowaniem”.