Bezpłatny
Forum
60 minut
Zapraszamy do aktywnego udziału w rekonstrukcji legendarnego anty-happeningu Júliusa Kollera, Univerzálny Futurologický Otaźnik (U.F.O.). Jest to prosta akcja, znak zapytania ułożony z ludzkich sylwetek. W 1978 roku Koller stworzył go po raz pierwszy, z grupą swoich uczniów, a zdjęcie z tego działania trafiło do podręczników historii sztuki.
Koller wykorzystywał przedmioty znalezione, działał w zastanej rzeczywistości i przedkładał prawdziwe życie ponad artystyczne wizje. Znak zapytania bardzo często pojawiał się w twórczości tego słowackiego konceptualisty, jako wyraz niepewności: kwestionowanie regulaminów, pytanie o przyszłość świata jak i granice sztuki. Koller, który łączył w swojej twórczości sztukę z sesjami ping ponga, zawsze starał się grać fair play.
Zapraszamy do udziału, sesja powstaje jako część programu Kolekcja Kontakt w MSN-ie. Kontakt ma swoją siedzibę w Wiedniu, jest organizacją koncentrującą się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zwłaszcza tej z lat 60. i 70. XX wieku.
Prezentacja cyklu w ramach programu otwarcia nowej siedziby MSN-u jest możliwa dzięki współpracy z wiedeńską Kolekcją Kontakt. To organizacja koncentrującą się na sztuce z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej, zwłaszcza z lat 60. i 70. XX wieku. Kolekcja Kontakt, która obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia, łączy kolekcjonowanie z pracą badawczą z inicjowaniem wystaw, organizowanych często w poza-muzealnych przestrzeniach, takich jak biurowiec czy supermarket. Obecnie fundacja działa pod kierunkiem dyrektorki artystycznej Kathrin Rhomberg i wiąże refleksję nad sztuką sprzed kilku dekad z aktualnymi kwestiami politycznymi, społecznymi i środowiskowymi. Nazwa Kontakt (w pełnym brzmieniu: Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation Association for the Promotion of Central, Eastern and Southeastern European Art) została zaczerpnięta z tytułu pracy słowackiego artysty Júliusa Kollera, który zachęcał, aby w sztuce zajmować się „angażowaniem, a nie aranżowaniem”.