normalny: 30 zł
ulgowy: 20 zł
Zbiórka grupy w małej recepcji.
Warsztaty dla dorosłych, seniorów i młodzieży 16+.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Jedna sztuka”, podczas którego przyjrzymy się rzeźbie „Przyjaciele z grejpfrutem” autorstwa Cajsy von Zeipel.
Stworzona w czasie pandemii, rzeźba łączy w sobie elementy mitologii i futurystycznych wizji. Artystka, zainspirowana opowiadaniem science-fiction o poczuciu zagrożenia i końca świata, stworzyła postać hybrydy, która jest trochę boginią, trochę potworem, a trochę divą. Półnaga sylwetka, ozdobiona osobliwymi akcesoriami, zdaje się być podróżniczką z nieznanej przyszłości. Jej intensywne spojrzenie, przypominające mityczną Meduzę, budzi niepokój i konfrontuje widza z pytaniami o dystopijny świat, zagrożenie i transformację po doświadczeniu globalnego kryzysu.
Podczas spotkania spojrzymy tej postaci prosto w oczy – przyjrzymy się jej z bliska i z uwagą, próbując odczytać znaczenia ukryte w jej gestach, spojrzeniu i materialności.
Uczestniczki i uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnej rozmowy moderowanej przez edukatora muzealnego, opartej na skojarzeniach i własnych interpretacjach dzieła.
Biogram osoby prowadzącej:
Piotr Lewandowski – edukator MSN, artysta, absolwent Sztuki Mediów na ASP w Warszawie, student Fotografii na UAP. Autor fotografii, wideo, obiektów, instalacji. Jego sztuka eksploruje tematy związane z ruchem, przestrzenią, relacjami międzyludzkimi i queerowością.
Czy wiesz, że średni czas, jaki spędzamy przy dziele sztuki w muzeum, to zaledwie 8 sekund? W świecie nieustannie zmieniających się obrazów na ekranach, migających reklam i przewijanych w pośpiechu treści w social mediach, nasza uwaga jest rozpraszana bardziej niż kiedykolwiek. „Jedna sztuka” to cykl warsztatów, który zaprasza do innego, głębszego doświadczenia sztuki – bez pośpiechu, bez rozpraszających bodźców, w pełnym skupieniu.
Podczas każdego spotkania zatrzymujemy się przy jednym wybranym dziele na niemal godzinę. Analizujemy jego kontekst, historię, technikę wykonania. Zamiast szybko przechodzić do kolejnych eksponatów, uczymy się patrzeć uważnie, dostrzegać detale i zanurzać się w sztuce na nowo. To okazja do świadomego przeżywania, refleksji i rozmowy, do spotkania ze sztuką w sposób, który pozwala naprawdę ją poczuć.
Po warsztatach uczestnicy mogą kontynuować zwiedzanie wystawy na własnych zasadach – bilet pozostaje ważny przez 3 godziny od rozpoczęcia spotkania.
Zapraszamy do świata uważności, gdzie sztuka nie jest jedynie tłem, ale przeżyciem, które zostaje z nami na dłużej.
Wydarzenie może zostać udostępnione dla osób z niepełnosprawnością wzroku poprzez zapewnienie asysty i audiodeskrypcji. Może być również tłumaczone na polski język migowy. Prosimy o zgłoszenie potrzeb minimum 7 dni przed spotkaniem na adres mail: muzeumdostepne@artmuseum.pl lub tel./SMS 577 006 290