Film jest poświęcony życiu i twórczości Esther Newton, pionierskiej antropolożki kulturowej, entuzjastki psich sportów i ikonicznej butch, której prace inspirowały całe pokolenia zajmujące się aktywizmem na rzez osób LGBTQ+ i dekady badań w zakresie gender studies. Przez całą swoją karierę Esther kwestionowała funkcjonujące w kulturze przekonania dotyczące płci, seksualności i metod badań antropologicznych. Jest autorką m.in. klasycznego dziś studium antropologicznego „Mother Camp. Female Impersonators in America” (1972) i książki „Margaret Mead Made Me Gay” (2000).
Film opowiada historię odkrywania przez Esther swojej tożsamości seksualnej w latach 50. XX wieku, rozwoju ruchu wyzwolenia kobiet, lesbijskiego feminizmu, kultury drag i kształtowania ekspresji butch, a także porusza temat transmęskości, o którym w „Esther Newton Made Me Gay” wypowiada się m.in. Jack Halberstam.
Bohaterka uważnie przyglądając się wpływowi kultury i społeczeństwa na swoje życie, czyni siebie przedmiotem badań antropologicznych. Na jej codzienność składają się między inny uprawiany z determinacją sport agility, w którym towarzyszy jej ukochany pies, i doświadczenie starzejącego się ciała, którego słabości stara się przezwyciężać z determinacją, towarzyszącą jej przez całe życie..