Filmoteka Muzeum

Buttes Monteaux 1 to animacja komputerowa, którą Norman Leto zaprezentował na wystawie Piosenka Buttes Monteaux wraz z klipem i trzy obrazy olejne w galerii Nova w Krakowie w 2007 roku.

Naśladująca ruch kamery wizualizacja prowadzi widzów przez minimalistyczne wnętrza z obrazami, które równolegle pokazywane były w galerii. Obraz następnie przechodzi w abstrakcyjną przestrzeń, którą zapełniają kształty wygenerowane i sterowane przez program do symulacji zachowań tłumu.

Nawiązując do konwencji teledysku Leto połączył zrealizowaną za pomocą komputerowych skryptów i algorytmów wizualizację z tekstem i transową muzyką wykonaną przez niego i jego przyjaciół. To eksperymentowanie z rozwiązaniami formalnymi, technicznymi i scenariuszowymi sprawia, że Buttes Monteaux może jawić się jako wprawka do pełnometrażowego Sailora – dzieła podsumowującego dotychczasową twórczość artysty. Jednocześnie pozostaje jednak osobną, intrygującą całością.

Opis na podstawie: E. Gorządek, Norman Leto (właśc. Łukasz Banach), Culture.pl (grudzień 2010); materiały Galerii Kolonie.

(AK)

Rok powstania: 2007