Filmoteka Muzeum

Buttes Monteaux 3 to wędrówka po nieistniejącym gmachu. Norman Leto rozwija w tym filmie swoje zainteresowania komputerowym kreowaniem wirtualnych światów, w których to, co rzeczywiste, miesza się z tym, co wyimaginowane. Wnętrza gmachu, łączące funkcje hotelowe, wystawiennicze i mieszkalne, są wzorowane na realnie istniejących.

Wśród rzeczywistych przedmiotów znajdują się jednak elementy należące wyłącznie do świata komputerowego. W sterylnych hotelowych toaletach pojawiają się drobne kształty – są to tzw. delegaci, czyli jednostki sztucznej inteligencji, których sterowane komputerowo ruchy odpowiadają opisanym matematycznie procesom społecznym. W grupie delegatów pojawiają się jednak jednostki nieprzystosowane do wspólnego życia – ich funkcjonowanie nie odpowiada opisanym zasadom i generuje chaos w zachowaniu całej zbiorowości.

Opis na podstawie: materiały Galerii Kolonie i Muzeum Narodowego w Krakowie.

(AK)

Rok powstania: 2009