Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców
Oprowadzanie gościnne Łukasza Zaremby

• Zdjęcie obrazów z wystawy \

Fot. Marta Ejsmont

Zapraszamy na oprowadzanie Łukasza Zaremby po wystawie „Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźców”.

Oprowadzanie krążyć będzie wokół pytań o możliwości (sprawczość, działania) wybranych dzieł i role, które obrazy te mogą odgrywać w wybranych współczesnych konfliktach i debatach publicznych.
Na wystawie, której towarzyszy aukcja charytatywna, pokazujemy ponad 80 dzieł sztuki, w tym w większości prace, które powstały specjalnie z myślą o tym wydarzeniu.

Aukcja i towarzysząca jej wystawa są solidarnościowymi gestami, za pomocą których środowisko artystyczne wspiera osoby w sytuacji uchodźczej. Kryzys migracyjny, który mógł już wielu z nas spowszednieć, wciąż wymaga naszej uwagi, a osoby uchodźcze potrzebują wsparcia. Wystawa i aukcja „Refugees Welcome” są odpowiedzią na palące wyzwanie stawiane przez rzeczywistość.

Łukasz Zaremba - wykładowca w Instytucie Kultury Polskiej UW, tłumacz. Interesuje się metodologią badań wizualnych, konfliktem w sferze wizualnej, w tym współczesnymi działaniami ikonoklastycznymi; sztuką publiczną, powszednimi gatunkami obrazów i emancypacyjnym potencjałem działań wizualnych. Niedawno rozpoczął długoterminowy projekt badawczy NCN Opus pt. „Kompleks kolonialny. Kultura wizualna i kolonializm bez kolonii w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce”. Współzałożyciel i do 2021 r. redaktor pisma naukowego „Widok. Teorie i praktyki kultury wizualnej”. Autor książki "Obrazy wychodzą na ulice. Spory w polskiej kulturze wizualnej" (2018), współautor tomów "Kultura wizualna w Polsce" (2017). Pracował m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, a dla MSN w 2019 roku przygotował (wspólnie z Szymonem Maliborskim) wystawę "Pomnikomania" (Warszawa w Budowie 11). Tłumacz m.in. książek Mitchella, Crary’ego, Mirzoeffa, Steyerl i Jurgensona.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

17:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie ABC wystawyOprowadzanie dla osób uczących się języka polskiego MUZEUM nad Wisłą
11:00 Warsztaty Warsztaty rodzinne: Pasy, kreski, linie, kropki, plamydla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 4-6 lat MUZEUM nad Wisłą
13:00 Warsztaty Warsztaty rodzinne: Pasy, kreski, linie, kropki, plamydla dzieci w spektrum autyzmu w wieku 7-12 lat MUZEUM nad Wisłą
11:30 Warsztaty „No Milk, no Love” − analiza tekstu Asi Bazdyrievywarsztaty dekolonizacyjne MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie opiekuna / opiekunki publiczności MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artystki i artyści na rzecz uchodźczyń i uchodźcówOprowadzanie gościnne Michaliny Sablik MUZEUM nad Wisłą
17:00 Oprowadzanie Czego nie widać w sztuce? Oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Refugees Welcome” MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Refugees Welcome. Artists for refugeesOprowadzanie po angielsku / guided tour in English MUZEUM nad Wisłą