Ogród na ścianie - warsztaty malowania muralu inspirowane sztuką Marii Prymaczenko
dla młodzieży i dorosłych

• Obraz. Na czerwonym tle dwa żółte niedźwiedzie, stojąc na tylnych nogach, zwrócone do siebie. W tle kwiaty.

Marija Prymaczenko "Dwa niedźwiedzie rozmawiają, dokąd lepiej pójść" (1994, gwasz na papierze)

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na warsztaty z tworzenia muralu. Zainspirowani kwiecistym ogrodem z obrazów Marii Prymaczenko przygotujemy własne szablony, a następnie ozdobimy jedną ze ścian sali edukacyjnej w Muzeum nad Wisłą.

Marija Prymaczenko tworzyła obrazy inspirowane naturą, szczególnie rejonem Polesia i rodzinną wsią Bołotnia. Różnorodne rośliny i kwiaty wypełniają większość jej obrazów. Zainspirowani spacerem po ogrodzie Prymaczenko przeniesiemy kwieciste wzory na jedną ze ścian sali edukacyjnej. Tym samym stworzymy ogród wokół, istniejącego już w tej przestrzeni, muralu Królikolisa wykonanego przez Daniela Rycharskiego w 2019 roku.

Wdrażając się w temat murali, wykorzystamy szablony - technikę malarską typową dla street artu. Każda osoba uczestnicząca w warsztacie będzie mogła zaprojektować, a następnie wyciąć swój własny szablon, by za pomocą farby i wałka przenieść swój pomysł na ścianę, która znajduje się w sali edukacyjnej Muzeum nad Wisłą. Wszystko to pod okiem Yaroslavy Holysh, artystki muralowej.

Podczas warsztatów wejdziemy na wystawę i zatrzymamy się przy wybranych pracach. Jeśli jednak chcesz dokładnie zwiedzić ekspozycję, to w ramach biletu możesz przyjść na oprowadzanie, które odbywa się tego dnia o godzinie 17:00 lub zwiedzić wystawę samodzielnie (w dniu warsztatów).

Prowadzenie: Yaroslava Holysh
Informacja o biletach: 30 zł
Wydarzenia rekomendowane dla osób 16+
Czas trwania:
ok. 1,5 godz.

Liczba miejsc ograniczona.
Kup bilety w M Sklepie

Obroniłam dyplom licencjacki i magisterski z grafiki na Ukraińskiej Akademii Drukarstwa we Lwowie. Następnie podjęłam drugie studia magisterskie na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moją główną dziedziną są malarstwo, grafika oraz murale. Przez pewien czas pracowałam jako zawodowa muralistka dla reklam największych światowych marek. Obecnie skupiam się na tworzeniu artystycznych murali oraz prowadzeniu różnych warsztatów, w tym z malowania murali. Brałam udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych oraz miałam trzy wystawy indywidualne.

W 2023 roku otrzymałam stypendium Programu Gaude Polonia od Narodowego Centrum Kultury w Warszawie, co było dla mnie niezwykłym wyróżnieniem. W wyniku stypendialnego projektu stworzyłam obrazy malarskie z rozszerzoną rzeczywistością AR, z czego jestem bardzo dumna. Jestem kreatywna, lubię tworzyć i wymyślać, a w stosunku do innych jestem empatyczna i odpowiedzialna.