LATO W MIEŚCIE 2019

LATO W MIEŚCIE 2019


LATO W MIEŚCIE 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza grupy zorganizowane do Parku Rzeźby na Bródnie i Muzeum nad Wisłą na zajęcia w ramach Programu „Lato w mieście”.

Kontakt: zapisy@artmuseum.pl

Miejsce: PARK RZEŹBY NA BRÓDNIE

Warszawa, Park Bródnowski, ul. Kondratowicza/Chodecka

Zajęcia odbywają się od 24 czerwca do 30 sierpnia w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki, początek zajęć o 10.00 i 12.00, czas trwania: 90 min

Wakacje w Raju

Wakacje w mieście mogą pozornie wydawać się mało atrakcyjne, ale czy na pewno? Wiecie, że wśród betonowego osiedla na Bródnie znajduje się park, w którym został stworzony "Raj"? Zapraszamy Was do niego na wakacje all inclusive. Dzięki wyobraźni i współpracy można zdziałać naprawdę wiele, o czym świadczą bródnowskie rzeźby. Będzie to dla nas inspiracja. Poznamy duże i małe historie związane z tą okolicą oraz przyjrzymy się jej z różnych perspektyw – nie tylko ludzkich. Uruchomimy uważność i sprawdzimy, gdzie nas ona zaprowadzi.

Ekomuzeum / ekodziałania

Park Rzeźby na Bródnie to zielona galeria z niebem zamiast dachu. Znajdują się w niej nietypowe rzeźby, które wydają dźwięki, tryskają wodą albo chowają się pod ziemią. Jest ona pełna również innych obiektów, w których można dostrzec sztukę. Co się stanie jeśli pomyślimy o drzewach krzakach lub robakach jako o dziełach i artystach? A może nasze wspólne działania mogą mieć artystyczny charakter? Na czym polega rzeźba społeczna, czy można tworzyć dzieła do zadań specjalnych? Czego potrzebuje park i jego różnorodni użytkownicy? Będziemy to razem sprawdzać w działaniu.

Miejsce: MUZEUM NAD WISŁĄ

Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa,
dojazd: Metro: stacja Centrum Nauki Kopernik, Autobusy: 127, 318, 385

Zajęcia odbywają się od 24 czerwca do 9 sierpnia od wtorku do piątku, godz. 9.30, 11.00, 12.30, 14.00, 15.30, czas trwania: 90 min
Zajęcia "zmysło-dzielnia" realizowane są od 26 czerwca do 1 sierpnia

Eksperymenty z kolekcją

Dlaczego gromadzimy i jak porządkujemy najróżniejsze rodzaje przedmiotów? Co zbieramy my, a co zbierają muzea? Czym jest kolekcja i jak powstaje? Co stałoby się z dziełami sztuki, gdyby nikt ich nie kolekcjonował? Gdzie można przechowywać zbiory i jak oglądać dzieła, które są schowane? Czym różni się oglądanie reprodukcji od kontaktu z oryginałem? Zadamy sobie te pytania przyglądając się kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Sztuka wewnątrz i na zewnątrz

Wspólnie przyjrzymy się Muzeum nad Wisłą – tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, sprawdzając jak ono działa. Będziemy zaglądać do różnych przestrzeni, dowiadywać się, jakie mają funkcje i kto ich używa. Poznamy przeszłość i tajemnice budowli, która teraz stoi nad Wisłą. Zastanowimy się, jakiej przestrzeni potrzebują dzieła sztuki oraz widzowie. Czy prace artystów są ukryte tylko we wnętrzach budynków, czy wystawą mogą być zewnętrzne ściany Muzeum, a jego otoczenie - galerią sztuki? Jak działają obiekty artystyczne poza budynkami, w przestrzeni, której używamy na co dzień? Spróbujemy też znaleźć odpowiednie miejsce dla swoich prac.

Hybrydy i kosmos przyjaźni / Abstrakcja i figuracja nad Wisłą

Jak działają na nas dzieła, które na pierwszy rzut oka nie są podobne do niczego? Jak to możliwe, że czasem w bardzo uproszczonych formach widzimy wyraźnie różne znajome kształty? Przyglądając się fasadzie Muzeum nad Wisłą zastanowimy się, czym różni się sztuka abstrakcyjna od przedstawiającej. Poszukamy również w przestrzeni Muzeum innych dzieł i będziemy eksperymentować ze swoimi możliwościami twórczymi, być może któreś z prac trafią na wystawę.

Zmysło-dzielnia

Czy kolor ma zapach i dźwięk? Czy można poczuć go dotykając dłonią? Większość osób sztukę i świat dookoła postrzega za pomocą wzroku, ale nie wszyscy. Są wśród nas osoby, które nie widzą - urodziły się niewidome lub utraciły wzrok w ciągu swojego życia. Proponujemy kilka ćwiczeń, które przybliżą, jak doświadcza się świata bez zmysłu wzroku. Zastanowimy się, jak rozmawiać, o tym co się widzi z osobą, która nie ma podobnych doświadczeń. Może można podzielić się zmysłami?

Zapraszamy grupy integracyjne. Chętnie dostosujemy warsztaty do indywidualnych potrzeb uczestników. Konkretne zapotrzebowania prosimy zgłaszać na adres muzeumdostepne@artmuseum.pl, minimum 5 dni przed planowanymi zajęciami. We wszystkich innych sprawach prosimy pisać na adres zapisy@artmuseum.pl