W 2008 roku Oslo ogłosiło duży międzynarodowy konkurs na budowę nowego Muzeum Muncha. Wbrew wszelkim oczekiwaniom wygrała go mała hiszpańska pracownia o nazwie Estudio Herreros, która jako jedyna zaproponowała niestandardowe rozwiązanie – wieżowiec. Film opowiada historię ryzykownego projektu, który trwał ponad dwanaście lat, zredefiniował pojęcie współczesnego muzeum i był kluczowym elementem wielkiej transformacji architektonicznej i urbanistycznej stolicy Norwegii. Stawia przy tym wiele pytań, w tym o to, jak powinny wyglądać muzea przyszłości oraz miasta, w których wszyscy będziemy chcieli mieszkać. Swoje koncepcje na ten temat przestawiają nie tylko architekci Muzeum Muncha, Juan Herreros i Jens Richter oraz jego dyrektor Tone Hansen, ale także dyrektorka Opery w Oslo Jenny B. Osuldsen oraz Einar Hagem i Marius Mowe – architekci Biblioteki Deichmana.
Po filmie zapraszamy na spotkanie Między placem a… O roli muzeum w przestrzeni publicznej.
Czy muzeum to tylko i aż miejsce? Dlaczego publiczne instytucje zlokalizowane w centrach miast to dziś znacznie więcej niż budynki? O ich roli opowiada norweski film „Więcej niż muzeum”, przyglądający się kontekstowi powstawania nowej siedziby Muzeum Muncha w Oslo. Film Morrosko Vila-San-Juana stawia pytania o funkcje, jakie musi spełniać muzeum. O co pytają nas gmachy?
Podobna debata toczy się w Warszawie w kontekście nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W zeszłym roku podczas inauguracji nowej siedziby otwarto wystawę „Między placem a pałacem”, która pyta o miejsce muzeum w mieście. Podczas dyskusji porozmawiamy o wspólnych wyzwaniach oraz o znaczeniu muzeów we współczesnym świecie, a także w węższym kontekście krajów nadbałtyckich.
Goście:
Tomasz Fudala —historyk sztuki, kurator związany z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współtworzy festiwal Warszawa w Budowie, skupiony na architekturze i miejskich strategiach rozwoju.
Bogna Świątkowska — dziennikarka i promotorka kultury. Pomysłodawczyni i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, wspierającej rozwój kultury współczesnej w sferach architektury, sztuk wizualnych i projektowania przestrzeni miejskiej.
Magdalena Wróblewska — historyczka sztuki i muzeolożka. Dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W latach 2015–2020 kierowniczka badań w Muzeum Warszawy.
Prowadzenie:
Alek Hudzik – redaktor magazynu „MINT”.