Victoria Verseau – szwedzka artystka konceptualna – poznała Meril w 2012 roku w tajskim hotelu, gdzie obie mieszkały przed i po operacji korekty płci. Po latach Victoria wraca do tego miejsca, żeby zrozumieć swoją przemianę i to, co definiuje ją jako kobietę. Wspomina także Meril, która popełniła samobójstwo. W hotelu dwie inne transpłciowe osoby czekają na operację: Atena i Aamina. Przechodząc proces przemiany, zastanawiają się nad kwestiami związanymi z kobiecością, stratą i śmiercią.
Film pokazuje, co to znaczy być transpłciową kobietą, dokumentując momenty zwątpienia i niepewności oraz prawdziwy obraz operacji korekty płci. Strata Meril jest odczuwalna i dotkliwa. Film staje się odą na cześć ich przyjaźni i wezwaniem do wytrwałości. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość przeplatają się tu na zasadzie introspekcji, odzwierciedlając sposób, w jaki przywołujemy wspomnienia.
„Trans Memoria” to intymny autoportret o samopoznaniu, przyjaźni, stracie i kobiecości. Wykorzystując prywatne nagrania z czasu swojej tranzycji, reżyserka Victoria Verseau splata przeszłość z teraźniejszością, tworząc poetycką refleksję nad tożsamością i pamięcią.
Choć film przybiera formę osobistej opowieści, skłania również do szerszej refleksji nad mechanizmami wymazywania i odzyskiwania queerowych narracji. Kto zapisuje historię i jakie głosy są z niej wykluczane? Czy kultura wizualna może stać się przestrzenią oporu wobec wykluczenia? Jak queerowe archiwa mogą przeciwstawiać się historycznemu wymazywaniu osób nieheteronormatywnych? W rozmowie po seansie porozmawiamy o roli sztuki i autoprezentacji jako narzędzi emancypacyjnych. Lokując „Trans Memoria” na mapie narracji o transpłciowości, zapytamy, jakie strategie są możliwe wobec instytucjonalnej amnezji i co to znaczy dokumentować queerowe doświadczenia.
Gościnie:
Angela Getler – dziennikarka, prezenterka i reporterka. Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi, z doświadczeniem w produkcji i realizacji projektów telewizyjnych i filmowych.
dra Joanna Ostrowska – historyczka, krytyczka filmowa, dramaturżka teatralna. Bada tematy zapomnianych ofiar Holokaustu oraz queerowej historii II wojny światowej. autorka m.in. książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”. Członkini Rady Programowej QueerMuzeum.
dra Ludmiła Janion – kulturoznawczyni zajmująca się badaniami nad seksualnością, teorią queer oraz kulturowo-społecznymi przemianami lat 90. w Polsce i Europie. Autorka licznych publikacji naukowych, m.in. w „Sexualities” i „Journal of Homosexuality”.
J. Szpilka – kulturoznawczyni i literaturoznawczyni. Zajmuje się studiami trans, teorią queer, współczesną literaturą transkobiecą i badaniami nad seksualnością. Autorka książki „Gorset, wstyd i kocie uszka”.
Prowadzenie:
Niko Graczyk – osoba dziennikarska związana z portalem Noizz.pl, gdzie porusza tematykę popkultury, polityki oraz różnorodności społecznej.