W 2022 roku Premier Mateusz Morawiecki wyznaczył nagrodę w wysokości jednego miliona złotych za wskazanie osób odpowiedzialnych za zanieczyszczenie Odry. Kto odpowiada za największą katastrofę ekologiczną ostatnich lat?
30 listopada 2024 roku o 19:30 i 21:00, w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN), odbędą się premierowe pokazy sztuki dokumentalnej Smutna Rzeka w reżyserii Michała Zadary. Występują Dominik Strycharski i Barbara Wysocka.
Smutna Rzeka opowiada o odpowiedzialności – za słowa, za rzekę, za kraj. Traktując słowa premiera poważnie twórcy przeprowadzili śledztwo, sprawdzili czyje czyny i zaniedbania doprowadziły do katastrofy i poinformowali policję o osobach za nią odpowiedzialnych. Tytuł spektaklu nawiązuje do pieśni Fryderyka Chopina.
Spektakl Smutna Rzeka jest projektem Instytutu Prawa Performatywnego, którego celem jest traktowanie sztuki jako katalizatora zmiany społecznej. Poprzednie projekty zespołu to Odpowiedzialność (2022), poświęcona kryzysowi migracyjnemu, oraz Cisza (2023) – spektakl traktujący o zbrodniach wojennych. IPP zrzesza osoby zajmujące się zawodowo prawem, aktywizmem, dziennikarstwem, teatrem i sztuką, by za pomocą narzędzi artystycznych i prawnych zrozumieć rzeczywistość i wpływać na nią.
IPP jest projektem CENTRALI – organizacji powołanej przez artystów i menedżerów kultury do realizowania projektów na pograniczu różnych dziedzin. CENTRALA zrealizowała już w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie projekty Anty-Edyp (2010), 10 Politycznych Piosenek (2013) oraz Szapocznikow. Stan Nieważkości (2014).
Premiera spektaklu Smutna Rzeka odbędzie się 30 listopada 2024 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Spektakl zostanie pokazany dwukrotnie: o godzinie 19:30 i 21:00.
Występują Barbara Wysocka i Dominik Strycharski
Reżyseria Michał Zadara
Muzyka Dominik Strycharski
Scenariusz Maksymilian Nowak, Hanna Stacewicz, Gabriela Tokarska, Barbara Wysocka, Michał Zadara
Koordynacja projektu FIlip Płuciennik
Nagrania dźwięków Odry Michał Zygmunt
Inspicjentka Agata Ulatowska
Producent Projektu w MSN-ie Jakub Depczyński
Instytut Prawa Performatywnego
Badania, analizy, redakcja Maksymilian Nowak, Filip Płuciennik, Hanna Stacewicz, Gabriela Tokarska, Barbara Wysocka, Michał Zadara
Konsultacje prawne Elżbieta Buczek, Konrad Kaczyński, Jacek Dubois
Produkcja Maksymilian Nowak, Filip Płuciennik, Michał Zadara, Dorota Głażewska-Ziemilska
1. W pierwszej kolejności będziemy wpuszczać osoby z wejściówkami, żeby zajęły miejsca siedzące. Jeżeli zostaną wolne miejsca siedzące to będą je mogły zająć osoby bez wejściówek.
2. W przypadku, gdy skończą się miejsca siedzące osoby bez wejściówek mogą zająć miejsca stojące z tyłu audytorium, przy szklanej ścianie.
3. Wpuszczamy osoby spóźnione do 15 min. z wejściówkami, ale nie gwarantujemy im miejsca siedzącego. Jeżeli się spóźnią może dojść do sytuacji, że osoby te będą mogły jedynie stać z tyłu, pod szklaną ścianą.