z biletem na wystawę
City room piętro I i II
ok. 120 minut
Performans kolektywu SQUIR odbywa się w przestrzeni publicznej, w sąsiedztwie budynku Muzeum, placu Defilad i ulicy Marszałkowskiej. Działania są kadrowane i obserwowane z okien MSN-u na pierwszym i drugim piętrze budynku (tak zwanych city rooms), rozgrywają się w określonych ramach czasowych jako seria rozproszonych interwencji. Kolektyw sięga do archiwum Akademii Ruchu (AR) i przygląda się jej strategiom i doświadczeniom przez pryzmat kolektywnych queerowo-feministycznych metodologii i wrażliwości, czerpiąc z artystycznych badań terenowych, choreografii codzienności i ekscesu. Performans SQUIR odwraca logikę wizyty w muzeum i funkcji instytucji, która oddziela to, co artystyczne i niecodzienne od tego, co zwyczajne. Działania SQUIR są zakamuflowane wśród codziennych zdarzeń rozgrywających się na poziomie ulicy. Zapraszają do odwrócenia wzroku z dzieł sztuki na białych ścianach i skierowania go za okno – by oglądać świat na zewnątrz muzeum.
Akademia Ruchu powstała w Warszawie w 1973 roku i podejmowała działania na styku performansu i teatru w przestrzeni publicznej. Akcje Akademii Ruchu były oparte na przekonaniu, że radykalizm artystyczno-polityczny i poetyckość nie muszą się wzajemnie wykluczać, a sztuka powinna być częścią codziennego życia. Performans Pokaż jej prześwit powstał jako efekt pracy nad ucieleśnieniem archiwum, improwizacją i poezją, odkładającą się w postaci tekstowych i rysunkowych partytur, instrukcji, notatek i śladów. To nie tyle odtworzenia i cytaty z twórczości Akademii Ruchu, ile powrót do samych źródeł ich praktyki i surowych taktyk: koncentracji na prostych, wyrazistych gestach ruchowych i wizualnych; wrażliwości na konkretność miejsca; przekształcaniu codzienności. SQUIR zagęszcza czas i przestrzeń, testując siłę neoawangardy jako queerowo-feministycznych strategii poetyckiego oporu, grupowej zabawy i humoru.
SQUIR to grupa artystyczno-badawcza. Działa w obszarze choreografii, performansu i eksperymentalnej edukacji. Kolektyw ma charakter laboratoryjny i sytuuje się w szczelinie poszerzonej choreografii i działań wspólnototwórczych, aktywistycznych praktyk społecznych. Grupa SQUIR wyrosła ze społeczności Queerowej Akademii Ruchu oraz potrzeby kolektywnego działania, tworzenia więzi i ucieleśniania teorii queerowo–feministycznych. Jej zainteresowania orbitują wokół ekologii środowisk (również pracy), podtrzymywania wspólnoty w czasach prekariatu i kryzysów, pracy z ciałem w oparciu o metodologię choreograficzną i somatykę. Obecnie grupa działa w składzie: Alicja Czyczel, Bartosz Jakubowski, Zoe Jouissance, Jagna Nawrocka, Alek (Aleksandra) Sarna, Magdalena Siemaszko, Ida Ślęzak, Paulina Woźniczka.