Zapraszamy na spotkanie wokół książki Michała Murawskiego Forma przyjaźni. Muzeum na placu. Książka opowiada subiektywną, szczerą, wielogłosową historię o powstaniu budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Stanowi również próbę stworzenia „ideologii” dla budynku wyłaniającej się z treści Muzeum (kolekcji) oraz z kontekstu (splotu czasoprzestrzennego), w którym powstaje budynek i instytucja, którą mieści.
W spotkaniu, oprócz autora, wezmą udział Agata Jakubowska i Zygmunt Borawski, a rozmowę poprowadzi Aleksandra Kędziorek.
Michał Murawski — antropolog architektury i miasta. Profesor uczelni w dziedzinie Critical Area Studies w School of Slavonic and East European Studies, University College London. Autor książek The Palace Complex: A Stalinist Skyscraper, Capitalist Warsaw and a City Transfixed (Indiana University Press, 2019; wydanej jako Kompleks Pałacu. Życie społeczne stalinowskiego wieżowca w kapitalistycznej Warszawie przez Muzeum Warszawy w 2015 roku); współredaktor tomów Anti-Atlas: Critical Area Studies from the East of the West (z Wendy Bracewell i Timem Beasley-Murrayem, UCL Press, 2025) oraz Re-Centring the City: Global Mutations of Socialist Modernity (z Jonathanem Bachem, UCL Press 2020). Współzałożyciel grupy badawczej PPV (Perverting the Power Vertical: Politics and Aesthetics) na University College London.
Agata Jakubowska —historyczka sztuki, profesorka w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka i redaktorka licznych publikacji poświęconych sztuki kobiet, w tym twórczości Aliny Szapocznikow, m. in. Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow (2008) czy Alina Szapocznikow. Awkward Object (red., 2011). Aktualnie prowadzi badania nad historią międzynarodowych wystaw sztuki kobiet.
Zygmunt Borawski — architekt, wykładowca i dziennikarz. Współzałożyciel międzynarodowego studia architektonicznego A-A Collective, z którym w 2018 roku wygrał konkurs na projekt placu Centralnego w Warszawie. Jednocześnie od roku 2020 prowadzi własną praktykę. W latach 2015–2020 był redaktorem działu Architektura i Design w Kwartalniku Przekrój. Wykładał na Politechnice Warszawskiej (2021–2022), a od roku 2022. Jest asystentem w Accademia di Architettura w Mendrisio w Szwajcarii.
Aleksandra Kędziorek — historyczka sztuki, badaczka i kuratorka. Pracuje na styku architektury, projektowania i sztuk wizualnych, wykorzystując swoje umiejętności w zakresie badań historycznych do kuratorowania projektów, które wnoszą inspirację z przeszłości do współczesnych debat. Badaczka twórczości Oskara Hansena. Była kuratorką Domu Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie. Redaktorka i współautorka książek, między innymi Dom jako forma otwarta. Szumin Hansenów (z Filipem Springerem i Janem Smagą).