Bezpłatny dzięki współpracy z marką Audi.
Audytorium
Wydarzenie towarzyszące wystawie Czy założyłabyś tu jaja? Nawiedzone krajobrazy miejskiego mokradła Grupy Zakole.
Zapraszamy na spotkanie poświęcone różnorodnym, oddolnym formom opieki nad lokalnymi ekosystemami. W trakcie wydarzenia, wraz z zaproszonymi gościniami i gośćmi, opowiemy o przykładach tego rodzaju działań oraz o tym czym różnią się one od projektów organizacji przyrodniczych i w jaki sposób mogą się z nimi wzajemnie uzupełniać. Porozmawiamy też o tym, jak każda i każdy z nas może angażować się w opiekę nad ważnymi dla nas miejscami jako miłośnicy przyrody, mieszkanki miast i miasteczek, obywatelki i obywatele czy sąsiadki i sąsiedzi.
Mokre koalicje. Formy opieki nad ekosystemami
Zalana kopalnia wapienia, zapomniany bagnisty park, dawne tereny rolnicze czy byłe pola oczyszczalni ścieków – zdziczałe tereny infrastruktury ludzkiej zwykle nie są kluczowe w polityce ochrony przyrody. A jednak to właśnie one, jako miejsca obok których żyjemy, stają się często ważnymi ekosystemami, z którymi wiążą nas bliskie relacje.
To z tych relacji rodzą się oddolne praktyki opiekuńcze i lokalne inicjatywy, funkcjonujące na przecięciu różnych dyscyplin. Określony kontekst kształtuje charakter działania i jest impulsem do szukania nowych narzędzi i ścieżek. Podczas spotkania zaproszone osoby przybliżą nam swoje praktyki, narzędzia i doświadczenia związane z pracą z miejskimi terenami podmokłymi.
Następnie, w otwartej dyskusji zmapujemy wyzwania i korzyści płynące z różnorodnych formatów opieki i ochrony ekosystemów. Co osoby zaangażowane definiują jako sprawczość, czym działania oddolne różnią się od projektów organizacji przyrodniczych i w jaki sposób mogą się z nimi wzajemnie uzupełniać? Porozmawiamy też o tym, jak możemy angażować się w opiekę nad ważnymi dla nas siedliskami jako osoby nieeksperckie – miłośnicy przyrody, mieszkanki miast i miasteczek, sąsiadki i sąsiedzi.
HARMONOGRAM. Wydarzenie odbędzie się w trzech blokach
13:30 – przywitanie
13:40–15:00
Część 1
Grzybnia: nieoczywiste sojusze, przecinające się praktyki, przepływy wiedzy
Prezentacje działań i projektów: CENTRALA, Magdalena Siemaszko (Pamiętajmy o Mokradłach), Cecylia Malik, Stanisław Kordasiewicz (Osoba Odra) oraz dyskusja moderowana przez Katarzynę Roj
15:00 – przerwa
15:20–16:30
Część 2
Zakorzenianie: lokalne wspólnoty międzygatunkowe, wytwarzanie relacji z miejscem, działania terenowe
Prezentacje działań i projektów: Katarzyna Roj z BWA Wrocław, ZAKOLE, Ekipa z Bagien oraz dyskusja moderowana przez Magdalenę Siemaszko
16:30 – przerwa
16:40–17:30
Część 3
Uwspólnienie
W otwartej formule warsztatowo-dyskusyjnej podsumujemy wątki spotkania i posłuchamy o Waszych doświadczeniach opiekuńczych.