z biletem na wystawę
Klatka schodowa, piętro I
ok. 60 minut
stopy wolno odrywają się od podłogi
każdy ruch jak brodzenie w gęstej masie
jeden krok w przód i dwa do tyłu
sączy się strużka z nieszczelnej postaci
skóra przepuszcza
kroplę po kropli
ciężka woda
zmęczona
Zuza Golińska
Performans Zuzy Golińskiej krople, cienie i kamienie odnosi się do rytuałów żałobnych, stanu wypalenia zawodowego, zmęczenia i izolacji, manifestowanych przez fizyczne dociążenie i powolne opadanie z sił. Surrealistyczna postać przemierza korytarze i klatkę schodową Muzeum. Jej mozolna podróż po przestrzeniach budynku odbywa się w powtarzalnych cyklach. Warstwowa, rozbudowana suknia stanowi przedłużenie ciała postaci i zagarnia przestrzeń, tworząc fizyczny dystans między postacią a otoczeniem.
Zuza Golińska jest artystką multidyscyplinarną. Bada wpływ architektury i przestrzeni publicznej na człowieka. Jej sztuka to próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób psychologia przestrzeni w czasach cywilizacyjnego przyspieszenia i późnego kapitalizmu wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Golińska często zakłóca wyraźny podział na to, co funkcjonalne i estetyczne, poddając analizie działanie form przestrzennych na emocje i decyzje użytkowników. Jest absolwentką Pracowni Działań Przestrzennych na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku zdobyła nagrodę ArtePrize przyznawaną przez Delfina Foundation w Londynie. W 2022 roku została laureatką konkursu Dorothea von Stetten Art Award, organizowanego przez Kunstmuseum w Bonn. Swoje prace prezentowała m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Yokohama Museum of Art, Galerii Narodowej w Pradze i podczas Triennale w Yokohamie. Była uczestniczką programów rezydencyjnych m.in. Fogo Island Arts w Kanadzie, Artists Development Programme Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Luxemburgu oraz MetaLab w Ukrainie.
W performansie Golińskiej zobaczymy Annę Steller - performerkę, tancerkę, choreografkę, matkę trójki dzieci. Na scenie występuje od 1993 roku. Od wielu lat tworzy spektakle taneczne, performansy i choreografie, które są prezentowane na najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą. Jako performerka koncentruje się głównie na przejrzystości i szczerości przekazu, na radykalnych rozwiązaniach artystycznych. Jej ostatnie prace poruszają wątki macierzyństwa, cielesności, organiczności, kompostowania. Jest członkinią kolektywu Osób opiekujących się, z którym zdobyła główną nagrodę na 7 Gdańskim Biennale Sztuki w 2023 roku. Swoje prace prezentowała m.in. w Berliner Festspiele, CSW Łaźnia Gdańsk, Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, Gdańskiej Galerii Miejskiej, Kronice w Bytomiu i podczas festiwalu Miami Performance International Festival, FestivalL1 Contemporary Dance Festival w Budapeszcie oraz podczas Festiwalu Ciało/Umysł w Warszawie.
Za kostium odpowiada Gosia Golińska – graficzka, projektantka, kuratorka, scenografka i kostiumografka. Artystka brała udział w wystawach m.in. M/morze. Gosia Golińska oraz BODY WORKS w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, czy my grrrl w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Prowadzi otwartą pracownię. Organizuje autorskie warsztaty edukacyjne w różnych instytucjach kultury i ośrodkach. Prowadzi Ćwiczenia Plastyczne ze studentkami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie, współpracuje z Teatrem Ubogi Relacji w Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej. Uczestniczyła w wielu przedsięwzięciach teatralnych i filmowych, współpracując w pionie kostiumograficznym i scenograficznym.
Koncepcja: Zuza Golińska
Performerka: Anna Steller
Kostium: Gosia Golińska
Makijaż: Aleksandra Dutkiewicz