Nécessité to wyimaginowane archiwum, abstrakcyjny ruchomy obraz stworzony z (nie)istniejącego, celuloidowego i cyfrowego materiału dokumentującego światło. Fragmenty nagrań zebrane przez fantazmatycznych, eksperymentalnych filmowców zostały znalezione na zapomnianych strychach, a następnie zassane i wyplute przez silniki AI. Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez Stefana Węgłowskiego jest improwizowana na żywo podczas projekcji w kinie.
Stefan Węgłowski jest kompozytorem, producentem i wykonawcą. Jego utwory obejmują głównie kompozycje na małe składy i instrumenty solowe. Stosuje techniki minimalistyczne i spektralne, łącząc je z szerszym obszarem muzyki elektronicznej – poszukując połączeń między barwą, natężeniem dźwięku i jego przetwarzaniem za pomocą nowych technologii i struktur przestrzennych.
Pełnometrażowy debiut Wojciecha Pusia Endless to eksperymentalna podróż X/A w poszukiwaniu miłości i tożsamości. Spotkanie z M, osobą kolekcjonującą piękno i młodość, skomplikowany romans z Frankiem, noce i dnie spędzane w samotności i w otoczeniu najbliższych zdają się jednocześnie przybliżać i oddalać bohatera/bohaterkę od obranego przez nią celu. Poetycki i polityczny obraz Pusia pozbawiony jest tradycyjnej struktury narracyjnej, zaciera granice pomiędzy gatunkami filmowymi, chwyta i przybliża to, co niezdefiniowane, emocjonalne, ulotne.
Po pokazie odbędzie się spotkanie prowadzone przez Alpesh Kantilal Patel, w którym udział wezmą Magdalena Wawrzyńczak, Pat Dudek, Stefan Węgłowski i Jorge Benavides. Rozmowa w języku angielskim.
Alpesh Kantilal Patel
badacz_x i kurator_x, którego podejście do sztuki współczesnej łączy perspektywę queerową, antyrasistowską i transnarodową. Jest profesor_x globalnej sztuki współczesnej na Tyler School of Art and Architecture (Temple University). Był kurator_x m.in. cyklu wystaw Forever Becoming: Decolonization, Materiality, and Trans Subjectivity* (Brooklyn) i projektu Mixing It Up: Queering Curry Mile and Currying Canal Street w Manchesterze. W latach 2017–2019 przewodniczył_x komisji ds. sztuki publicznej w Miami Beach.
Autor_x licznych artykułów w czasopisamch akademickich, książek (m.in, monografii Productive Failure: Writing Queer Transnational South Asian Art Histories (2017)) oraz recenzji dla wystaw dla Frieze, Artforum i Art in America.
Alpesh Kantilal Patel przez dekadę wykładał_x na Florida International University, pracował_x w Whitney Museum of American Art i New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku. Ukończył_x studia na Yale University i obronił_x doktorat na University of Manchester.