Niemiecki i polski (tłumaczenie symultaniczne)
KINOMUZEUM
Konferencja
Universytet Siegen (Siegen)
Dom Spotkań z Historią (Warszawa)
Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Warszawa)
Konferencja organizowana w ramach projektu Wizualizacje niewidzialnego – film amatorski i jego praktyki kulturowe w Polsce 1953–1989 finansowanego ze środków Niemieckiej Fundacji Nauki (DFG). Organizatorką wydarzenia jest dr Margarete Wach z Uniwersytetu w Siegen.
Konferencja odbędzie się w KINOMUZEUM (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Marszałkowska 103 oraz w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (Warszawa, ul. Karowa 20) w dniach 8–9 maja.
PROGRAM
15:30 Powitanie
16:00–18:00 Wykład Pamięć serca w obrazach Polskiego Archiwum Filmów Domowych – Maciej Drygas, Aniela Trojanowska; dyskusja z publicznością
18:15–19:45 Pokaz filmów amatorskich
Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt skupiony na gromadzeniu, digitalizacji i udostępnianiu filmów rodzinnych tworzonych w ramach życia codziennego, głównie na taśmach 8 i 16 mm. Jego misją jest ocalenie istniejących, często zapomnianych taśm. Filmy stanowią unikalny zapis nie tylko historii rodzinnych – ślubów, komunii, pogrzebów czy wakacyjnych wyjazdów – ale również powojennej historii Polski, uchwycony okiem filmowców-amatorów. W trakcie wystąpienia Maciej Drygas i Aniela Trojanowska pr kontekst powstania archiwum, jego dotychczasową działalność oraz znaczenie badania i udostępniania amatorskich materiałów filmowych.
Maciej Drygas – inicjator Polskiego Archiwum Filmów Domowych, dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, profesor PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Laureat wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych i radiowych.
Aniela Trojanowska – historyczka sztuki, badaczka, kuratorka Polskiego Archiwum Filmów Domowych.
Projekt współfinansowany ze środków Deutsche Forschungsgemeinschaft.