Punktem wyjścia do dyskusji o Polskim Archiwum Filmów Domowych jest pokaz fragmentów nagrań dokumentujących powojenną Warszawę, pochodzących z Archiwum i prezentowanych obecnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Aniela Trojanowska i Maciej Drygas opowiedzą o powstaniu archiwum, jego działaniu oraz idei badania i udostępniania amatorskich materiałów filmowych.
Polskie Archiwum Filmów Domowych to projekt skupiony na gromadzeniu, digitalizacji i udostępnianiu filmów rodzinnych, głównie na taśmach 8 mm i 16 mm. Jego misją jest ocalenie istniejących, często zapomnianych, taśm. Filmy stanowią unikatowy zapis nie tylko rodzinnych wydarzeń – ślubów, komunii, pogrzebów czy wakacyjnych wyjazdów – ale również powojennej historii Polski, uchwycony okiem filmowców-amatorów.
Biogramy uczestników
Maciej Drygas – inicjator Polskiego Archiwum Filmów Domowych, dokumentalista, reżyser filmowy i radiowy, scenarzysta, profesor PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi. Debiutował dokumentem Usłyszcie mój krzyk, opowiadającym historię Ryszarda Siwca. Jego najnowszy film Pociągi został wyróżniony nagrodą główną na festiwalu IFDA w Amsterdamie.
Aniela Trojanowska – historyczka sztuki, badaczka, kuratorka Polskiego Archiwum Filmów Domowych.