Audytorium
Wolny dzięki współpracy z marką Audi
Polski
Wydarzenie towarzyszące wystawie “Czy założyłabyś tu jaja? Nawiedzone krajobrazy miejskiego mokradła” Grupy Zakole
Jeziora i torfowiska to potężne przyrodnicze archiwa, które w swoich osadach powoli, milimetr po milimetrze, rejestrują historię przyrody i działającego w niej człowieka.
Pływając w jeziorze czy spacerując po torfowisku, zwykle wchodzimy w interakcję z ich powierzchnią, angażując wzrok, słuch, zapach, dotyk.
Głębokie warstwy ekosystemu są niedostrzegalna na co dzień, a tym samym także historyczna „podróż do przeszłości” i jej czytanie z bagiennego archiwum nie jest łatwo dostępna dla każdego. Podczas spotkania, wyposażeni w wiedzę i sprzęt (mikroskop i świder torfowy) oraz barwne próbki z różnych bagiennych środowisk spróbujemy zanurzyć się w tajemnicach przeszłości.
Dr Magdalena Suchora – paleoekolożka, realizująca się naukowo w Instytucie Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS w Lublinie, członkini Zarządu Centrum Ochrony Mokradeł.
Analizuje mokradła jako nieocenione archiwa zmian środowiska, dokumentujące to, co dzieje się wokół nich od momentu powstania (kilka-kilkanaście tysięcy lat temu) do chwili obecnej. Zaangażowana na rzecz skutecznej ochrony i odtwarzania ekosystemów wodno-błotnych, ale także do poszukiwania i realizacji opartych na wiedzy i doświadczeniu, scenariuszy na pokojowe, pełne korzyści współistnienie mokradeł i ludzi.