Patrząc na niewidzialne. Przegląd obrazów filmowych z Korei Południowej

W dniach 27-29 marca zapraszamy na program poświęcony wideo i filmowi artystycznemu z Korei Południowej, który został przygotowany we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej w Seulu (MMCA).

Podzielony na sześć rozdziałów program, otwiera prezentacja rzadko pokazywanych dzieł wczesnej koreańskiej sztuki wideo z lat 60. 70 i 80. XX wieku, m.in. Hyunki Parka i Soungui Kim.

Większa część programu poświęcona jest młodemu pokoleniu twórców koreańskich. Korzystają oni z nowych technologii, z kulturą popularną, śmiało eksperymentują z AI, a jednocześnie czerpią garściami z animizmu, folkloru, jak i inspirują się działalnością ruchów aktywistycznych. W wybranych filmach odbijają się dramatyczne wydarzenia historyczne, polityczne turbulencje ostatnich lat, jak i wiara w terapeutyczną, uzdrawiającą moc sztuki.
 
Przegląd składa się z sześciu bloków programowych w KINOMUZEUM przy MSN, którym towarzyszy pokaz pracy VR „489 Years” Hayoun Kwon oraz performans Joowon Song, który ma formę spaceru z artystką po budynku muzeum.

Praca „489 Years” dotyczy Koreańskiej Strefy Zdemilitaryzowanej, pasa buforowego, ustanowionej w 1953 roku po wojnie koreańskiej, pejzaż niedostępny, ale głęboko obecny w świadomości mieszkańców Korei.

Performance Song Joowon „Wędrujące ciało” jest oparty na indywidualnym spotkaniu między artystką i publicznością, gdzie wspólny spacer w przestrzeni muzealnej jest zaproszeniem do unikalnego wspólnego doświadczenia 1:1, wymagającego skupienia i uwagi.

Programy kinowe mają charakter tematyczny, koncentrując się na wybranym zagadnieniu, okresie historycznym bądź indywidualnej praktyce.
 
Blok 1: Wczesne koreańskie prace filmowe i wideo 
To historyczny kolaż, składający się z prac Hyunki Park, Kangso Lee, Duckjun Kwak oraz Kulim Kim z lat 60. i 70. XX wieku – poszukujących nowego języka dla sztuki, czerpiących z energii młodości i kontrkultury.

Blok 2: Wczesne koreańskie prace filmowe i wideo: Soungui Kim
To kinowa retrospektywa Soungui Kim, artystki, która otworzyła medium wideo i performansu na doświadczenie przestrzeni publicznej, pozwalając by jej prace powstawały w rytmie i poetyce codzienności

Blok 3: Współczesne motywy koreańskie: historia, natura, państwo 
Składa się ze współczesnych dzieł filmowych Hyewon Kwon, kolektywu ikkibawiKrrr, Donghyun Gyon & Seajung Kwon i Hayoun Kwon– charakteryzuje je wyciszenie i skupienie; koncentrują się na wypartych historiach, istotach ludzkich i nie-ludzkich, których głos nie wybrzmiewa w oficjalnych narracjach, odzyskując to co niewidzialne.

Blok 4: Współczesne motywy koreańskie: kapitalizm i praca
To kinowa retrospektywa artystki młodszego pokolenia, Jeamin Cha, która koncentruje się na wymazywanych w kapitalistycznej maszynerii aspektach życia: pracy fizycznej, chorobie, opiece –  tym samym zapraszając nas do dostrzeżenia tego co widziane, ale niewidzialne.

Blok 5: Współczesne motywy koreańskie: środki masowego przekazu, gry, nowe media
Składa się z filmów młodych artystek Yeoreum Jung, Ayoung Kim i kolektywu Yagwang, których twórczość splata animacje, gaming, tropy z kultury popularnej oraz aktualne treści społeczno-polityczne – testując współczesne media, które mogą być również obszarem refleksji, oporu i nowych możliwości.

Blok 6: Współczesne motywy koreańskie: ekologia, technologia, wspólnota
Koncentruje się na praktyce Unmakelab – kolektywu badającego powiązania między sztuczną inteligencją, wzrostem gospodarczym i wyobrażeniami na temat rozwoju azjatyckich społeczeństw – dla którego technologia nie jest jedynie narzędziem, ale lustrem, w którym odbijają się wspólne aspiracje i lęki.

Program „Patrząc na niewidzialne. Przegląd obrazów filmowych z Korei Południowej”, powstał w dialogu pomiędzy kuratorką MMCA w Seulu, Soojung YI i kuratorem MSN, Sebastianem Cichockim. Jest zapowiedzią wymiany programowej między MMCA i MSN, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w kolejnych latach.

Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Korei (MMCA) jest głównym i największym w Korei Południowej muzeum poświęconym sztuce najnowszej posiadającym cztery oddziały w całym kraju. Jego kolekcja sięga od tradycyjnych mediów – malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, po współczesne dzieła z obszaru projektowania, architektury, wideo, performansu i praktyk interdyscyplinarnych, które odzwierciedlają zmiany zachodzące w społeczeństwie koreańskim, w obszarze nowych technologii, ruchów społecznych czy klimatu.
Home|Kino|Wydarzenia|
Patrząc na niewidzialne. Przegląd obrazów filmowych z Korei Południowej