Inne przyszłości: nieznane kinematografie science fiction

Powszechnie zakłada się, że film science fiction, który narodził się w Europie Zachodniej za sprawą takich reżyserów jak Georges Méliès we Francji, August Blom w Danii czy Fritz Lang w Republice Weimarskiej, rozwijał się wyłącznie w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, osiągając swoje apogeum we współczesnych superprodukcjach. To założenie jest błędne. Genealogia kina science fiction jest nie tylko bardziej złożona, ale co ważniejsze – gatunek ten stał się dziś prawdziwie globalny. Filmy SF powstające poza tzw. Globalną Północą oferują zdumiewającą różnorodność wizji przyszłości, estetycznych wyborów i przekazów politycznych – wszystkich wyraźnie odmiennych od tego, czego zazwyczaj oczekują widzowie od produkcji gatunkowych. Inne przyszłości: nieznane kinematografie science fiction to przegląd filmów SF w reżyserii twórców i twórczyń z Angoli, Meksyku, Maroka, Kataru, Rwandy i Wietnamu.

Seanse poprzedzone będą wprowadzeniem kontekstualizującym film, a po wybranych pokazach odbędą się spotkanie z publicznością w formule Q&A.

Cykl prezentowany jest we współpracy z Ośrodkiem Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego i towarzyszy międzynarodowej konferencji  ”Forgotten, Misplaced, Marginalized: Speculations We Don’t See”.

Partner przegladu

Ośrodek Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego

Wyłączny partner KINOMUZEUM

Home|Program|Kino|Wydarzenia|
Inne przyszłości: nieznane kinematografie science fiction