Rada została powołana by wzmocnić kontakt MSN z otoczeniem społecznym i kulturowym. Dzięki niej, muzeum żywo reaguje na to co się dzieje w Warszawie – ważne wydarzenia, miejskie energie i nastroje, oczekiwania i potrzeby mieszkańców, inicjatywy i ruchy społeczne, nowe idee i pomysły oraz największe wyzwania.
Osoby zasiadające w Radzie reprezentują różne warszawskie społeczności i środowiska, w większości niezwiązane bezpośrednio ze światem sztuki i kultury, dzięki czemu wprowadzają do programu instytucji różnorodną wiedzę, perspektywy i sposoby działania.
Najważniejszym zadaniem Rady jest ustalanie kluczowych zagadnień, problemów, obszarów i tematów podejmowanych w Programie Publicznym MSN-u. Rada wskazuje także konkretne podmioty – osoby, grupy, ruchy społeczne, środowiska, organizacje, instytucje itd. – z którymi Muzeum podejmuje współpracę w ramach poszczególnych priorytetów programowych. Wskazane priorytety obowiązują przez rok lub dwa lata, w zależności od decyzji Rady. Na ich realizację Muzeum przeznacza co najmniej 50% budżetu Programu Publicznego w każdym roku działalności.
Rada działa na podstawie Regulaminu, a jej posiedzenia odbywają się regularnie – raz na kwartał. Członkinie i członkowie Rady są powoływani na dwu lub trzyletnią kadencję i otrzymują wynagrodzenie za swoją pracę. Uchwały Rady, a także podsumowania spotkań są na bieżąco publikowane na stronie internetowej Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Obecnie w skład Społecznej Rady Programu Publicznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wchodzą:
1. Iwona Kurz
2. Katarzyna Górna
3. Bogna Świątkowska
4. Dominika Lasota
5. Jan Oleszczuk-Zygmuntowski
6. Kalina Czwarnóg
7. Agata Szydłowska
8. Taras Gembik
9. Magdalena Budziszewska
10. Bogumił Kolmasiak
11. Renata Goździk