REGULAMIN CZYTELNI MSN IM. WARRENA NIESŁUCHOWSKIEGO
Organizatorem Czytelni jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Czytelnia znajduje się na pierwszym piętrze budynku MSN przy ul. Marszałkowskiej 103 w Warszawie w strefie biletowanej. Każda osoba posiadająca bilet do muzeum może korzystać z czytelni bez potrzeby wcześniejszego umawiania. Wejścia do budynku znajdują się na parterze od strony ul. Marszałkowskiej i Placu Centralnego. Na I piętro można dotrzeć korzystając z windy lub schodów z poręczami.
Godziny otwarcia
wtorek – niedziela 12:00–18:00
Godziny kwerend
wtorek –środa 12:00–17:00
II. O CZYTELNI MSN
Czytelnia jest miejscem udostępniania archiwaliów, księgozbiorów i czasopism ze zbioru Archiwów Artystek i Artystów. Ma charakter popularno-naukowy. Udostępnia zasoby archiwalne dokumentujące historię praktyk artystycznych po 1945 roku i dotyczące osób artystycznych działających w szeroko rozumianym polu sztuk wizualnych.
III. KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY
1. W Czytelni udostępnione są księgozbiory historyczne - Oskara i Zofii Hansenów, Galerii Foksal, Galerii Wymiany Józefa Robakowskiego, Ryszarda Waśko - przekazane do MSN przez osoby artystyczne i spadkobiercze oraz instytucje, gromadzone od lat 40. XX wieku.
2. Księgozbiory podręczne i czasopisma ustawione na półkach są dostępne na miejscu i podawane przez osobę obsługującą Czytelnię z ramienia MSN.
3. Spis księgozbiorów prezentowanych w Czytelni MSN znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
4. W przestrzeni Czytelni znajduje się stała instalacja in situ Józefa Robakowskiego – VHS (2022), składająca się z 360 kaset video, którą artysta podarował Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
IV. MATERIAŁY ARCHIWALNE NA ZAMÓWIENIE
1. Czytelnia MSN jest miejscem realizowanie kwerend naukowych w zasobach magazynowych Archiwów Artystek i Artystów, których wykaz znajduje się na stronie internetowej Muzeum.
2. Zasoby archiwalne dostępne są dla wszystkich zainteresowanych bezpłatnie na potrzeby badań naukowych i edukacyjnych.
3. Wniosek o kwerendę należy złożyć z przynajmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem za pośrednictwem Formularza kwerend dostępnego na stronie internetowej Muzeum.
4. Muzeum może odmówić zgody na udostępnienie materiałów do kwerendy, jeżeli:
4.1. cel wnioskowanej kwerendy może być również osiągnięty za pośrednictwem dostępnych publikacji;
4.2. stan prawny lub konserwatorski wnioskowanych materiałów uniemożliwia ich udostępnienie;
4.3. użytkownik naruszył zasady użytkowania czytelni podczas wcześniejszej kwerendy.
5. W dniu planowanej kwerendy w Czytelni MSN należy pobrać odpowiednią wejściówkę w recepcji MSN w cenie 1 zł brutto.
6. W sprawie udostępnienia zasobów archiwalnych osobom ze szczególnymi potrzebami prosimy o kontakt za pośrednictwem e-mail: readingroom@artmuseum.pl
V. ZWIEDZANIE CZYTELNI MSN DLA GRUP
1. Koszt zwiedzania to 100zł od grupy, zwiedzanie trwa około godziny.
2. Grupa zwiedzająca czytelnię może liczyć od 8 do 30 osób.
3. Zwiedzanie dostępne jest również w języku angielskim – należy zgłosić taką potrzebę podczas rezerwacji zwiedzania.
4. Zgłoszeń grupowego odwiedzenia Czytelni należy dokonać co najmniej 7 dni przed planowaną wizytą, drogą mailową na adres readingroom@artmuseum.pl lub w recepcji MSN.
5. Prosimy o punktualność – grupa, która spóźni się ponad 15 minut może nie zostać przyjęta, zostanie jednak obciążona opłatą.
6. Rezygnację z wizyty należy zgłosić najpóźniej na 48 godzin przed planowaną wizytą, by otrzymać zwrot opłaty rezerwacyjnej. Rezygnacje przyjmowane są drogą mailową na adres: readingroom@artmuseum.pl lub w recepcji MSN.
VI. ZASADY KORZYSTANIA Z CZYTELNI MSN
1. Książki, czasopisma i zasoby archiwalne nie są udostępniane poza Czytelnię.
2. Czytelnia nie oferuje usługi skanowania. W Czytelni można wykonywać zdjęcia do użytku osobistego i niekomercyjnego. Zamawianie i udostępnianie wizerunków możliwe jest za pośrednictwem formularza udostępnień na stronie internetowej Muzeum https://artmuseum.pl.
3. Istnieje możliwość swobodnego dostępu do internetu z urządzeń osobistych osób odwiedzających (laptop, tablet, smartfon) poprzez połączenie się z siecią Wi-Fi Muzeum.
4. Wszystkie torby i ubrania wierzchnie należy pozostawić na parterze w bezpłatnej szatni Muzeum.
5. Spożywanie napojów i posiłków w Czytelni jest niedozwolone. Na parterze Muzeum dla odwiedzających dostępna jest kawiarnia.
6. Podczas korzystania z materiałów udostępnionych w Czytelni, użytkownicy zobowiązani są do stosowania się do wytycznych obsługi Czytelni. Odmowa wykonywania poleceń obsługi Czytelni może skutkować wyproszeniem z terenu Czytelni.