25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej otworzy swoją nową siedzibę na placu Defilad. Przywitanie z budynkiem, czyli otwarty dla wszystkich program wydarzeń, potrwa trzy tygodnie i będzie zapowiedzią przyszłych działań Muzeum.
Oprócz pokazu wybranych prac z kolekcji MSN-u, składać się będzie z akcji performatywnych, społecznych i edukacyjnych, koncertów, wykładów i kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Swoje propozycje przygotuje muzealne wydawnictwo oraz otwarte po raz pierwszy kino, równolegle będzie też realizowany bogaty program publiczny.Kolekcja w dwóch odsłonach: 25 października i 21 lutego
Otwarcie i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to przede wszystkim prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb i instalacji polskich i światowych artystek, m.in: Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, a także otwarcie kolejnej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE pod tytułem Trudna miłość. Muzeum między Placem a Pałacem.
– Rozpoczniemy naszą działalność pokazem prac kobiet. W ten sposób kontynuujemy światowy trend odrabiania lekcji o zapomnianych i przeoczonych twórczyniach, pokrywania białych plam kolorami – mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ta część naszej gromadzonej od 20 lat kolekcji będzie więc dla Muzeum ważnym manifestem opowiedzenia się po niedocenianej części sceny artystycznej i kontynuacji poszukiwania brakujących postaci w historii sztuki. W efekcie takich działań rozkwitła m.in. wielka pośmiertna popularność Aliny Szapocznikow, której pracę „Przyjaźń” nasza publiczność zobaczy właśnie w dniu otwarcia. Pokażemy więc zarówno dzieła historyczne, między innymi duży abakan Magdaleny Abakanowicz, jak i prace artystek współczesnych o międzynarodowym znaczeniu: pochodzącej z Demokratycznej Republiki Konga Sandry Mujingi czy Cecilii Vicuñi, chilijskiej ikony sztuki feministycznej. Wybrane dzieła doskonale oddają również kontekst miejsca i wieloletniej obecności MSN-u na placu Defilad, o czym opowie tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.
WARSZAWA W BUDOWIE 16. Trudna miłość. Muzeum między Placem a Pałacem
Już podczas swojej pierwszej edycji festiwal WARSZAWA W BUDOWIE badał kontekst budowy nowej siedziby MSN-u na placu Defilad. Przez kolejne lata osoby kuratorskie oraz zapraszane artystki i artyści wielokrotnie w swoich pracach podejmowali dialog z Pałacem Kultury i Nauki oraz historią otaczającego go przestrzeni. Pytali między innymi o to, kto odzyska plac i czy miejsce to będzie społecznie przyjazne, jeśli by trafiło w prywatne ręce? Dyskutowali z miejskimi aktywistami i władzami miasta o rodzaju przestrzeni publicznej, tworzonej wokół nowego gmachu MSN-u i przypominali, że po 1989 roku miejskie życie stolicy Polski zapełniało przestrzeń placu swoją energią: powstawały tu dworce autobusowe, parkingi, hale targowe czy punkty gastronomiczne. Plac, który odstawał od dynamizmu przemian w innych dzielnicach, tylko pozornie był pustym miejscem. Dziewiąta edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE w 2017 roku była w całości poświęcona placowi Defilad, w ważnym momencie jego zmiany w centralny miejski plac.
Dziś na placu Defilad widzimy dużą bryłę Muzeum z minimalistyczną fasadą z białego betonu, umieszczoną pomiędzy strzelistą strukturą radzieckiego Pałacu Kultury i Nauki a Domami Centrum – zespołem budynków o długości 350 metrów. Tym samym, po dwóch dekadach funkcjonowania jako muzeum nomadyczne, instytucja Muzeum jest na stałe związana z otaczającym ją krajobrazem. W wielu aspektach nowa siedziba MSN-u nakłada na siebie teraźniejszość i historię, co stało się punktem odniesienia dla programu 16. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE zatytułowanego Trudna miłość.
Muzyka i performans, czyli polska i międzynarodowa współpraca oraz Turnus Show
Program wydarzeń w ramach otwarcia nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie także przeglądem polskiej sceny choreograficznej ostatnich 10 lat i wyjątkową okazją do eksploracji architektury Muzeum przy pomocy praktyk ruchowych, tanecznych i performatywnych. Artystki i artyści zaproszeni do udziału w programie zaprezentują zarówno prace znane już polskiej publiczności, do których wrócimy po latach, dzieła, które gościły już w MSN-ie w poprzednich lokalizacjach, jak i nowe projekty, których premiery zbiegają się z otwarciem gmachu przy Marszałkowskiej 103.
Za drugą odsłonę działań performatywnych w pierwszych dniach działania MSN-u w nowej siedzibie będą odpowiadać kuratorzy Kontakt Collection. W ramach programu przygotowanego dla MSN-u odbędą się nie tylko performanse i akcje w wykonaniu współczesnych artystek i artystów, ale również zostaną zrekonstruowane dwa „anty-happeningi” Júliusa Kollera i performatywna wystawa.
Zaprosimy również na Turnus show – Pokaż na co Cię stać!, czyli przedstawienie, podczas którego wystąpić może każdy i każda, a jedynym ograniczeniem będzie sala kinowa i hasło przewodnie – „Przedstawienie”.
Muzeum planuje wyeksponować architekturę budynku także poprzez muzykę. Podczas weekendu otwarcia zaprosimy publiczność na trzy koncerty światowej sławy artystek z Polski i zagranicy, których twórczość sytuuje je na styku popkultury, sztuk wizualnych, kultury alternatywnej i które odważnie eksperymentują ze stylem, gatunkami muzycznymi i własnym wizerunkiem.
KINOMUZEUM
Otwarte z pierwszym dniem działania MSN-u KINOMUZEUM będzie miejscem, gdzie filmy niezależne i eksperymentalne spotkają się z najciekawszymi zjawiskami kina głównego nurtu. Publiczność zobaczy tam europejski arthouse, kino gatunkowe, filmy artystek i artystów, dokumenty i animacje, spotka się z twórcami i twórczyniami, porozmawia o sztuce filmowej z ekspertkami i ekspertami działającymi zarówno w obszarach teoretyczno-filmoznawczych, jak i praktycznych. Obecne w programie kina będą też bogate zbiory filmowe Muzeum, archiwa czy kolekcje poszczególnych artystów i artystek. Kino będzie kontynuowało wieloletnie współprace z festiwalami filmowymi czy kolektywami artystycznymi, jednocześnie tworząc kolejne kolaboracje. Ważną częścią repertuaru będą również filmowe działania towarzyszące wystawom. KINOMUZEUM mieści się na poziomie -1 nowego budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wejście dla publiczności znajduję się w Wieży Kina w północno-zachodnim narożniku bryły MSN-u.
Partnerem KINOMUZEUM jest E.ON Polska, który od lat wspiera festiwale teatralne, muzyczne, a także kina plenerowe. Sponsorowanie kina MSN-u to kolejny krok w rozwoju oferty kulturalnej Warszawy, w który firma aktywnie się angażuje.
– Wsparcie kina Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie jest kontynuacją zaangażowania E.ON Polska w promocję kultury i wartościowych wydarzeń filmowych w stolicy. To także powrót do owocnej współpracy E.ON i MSN-u, co dodatkowo bardzo nas cieszy – komentuje Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska. – Nasza firma od lat jest silnie związana z warszawską społecznością lokalną. Chętnie angażujemy się w wydarzenia kulturalne, które stanowią nie tylko doskonałe źródło inspiracji, ale również wzmacniają więzi społeczne. To wartości ważne zarówno dla kultury, jak i dla branży energetycznej. Szczególnie w czasach transformacji. Podobnie jak energia elektryczna oświetla nasze domy i miasta, tak kino rozświetla nasze umysły, przynosząc nowe idee i perspektywy – dodaje.
Edukacja i IV edycja programu „Formy podstawowe”
Pierwszymi zwiedzającymi nową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie będą dzieci. Po zakończeniu budowy na uczniów i uczennice czekają nie tylko oprowadzania z przewodnikami i twórcze warsztaty, ale również kolejna, specjalna edycja programu „Formy podstawowe”. Jej finałem będzie przygotowana przez najmłodszych wystawa sztuki współczesnej.
Celem „Formy podstawowych” jest wprowadzenie sztuki współczesnej do szkół podstawowych, oferując uczniom możliwość tworzenia własnych dzieł i wystaw oraz rozwijania kreatywności, współpracy i umiejętności myślenia krytycznego. Program zdobył drugą nagrodę w kategorii „Procesy twórcze” podczas gali wręczenia Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej oraz był nominowany do międzynarodowej nagrody Outstanding Museum Practice Award, przyznawanej przez CIMAM, globalną sieć ekspertów w dziedzinie muzeów sztuki nowoczesnej i współczesnej.
Rozwój „Form podstawowych” jest możliwy dzięki wsparciu Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego, która stała się Partnerem Edukacji warszawskiego MSN-u. Fundacja od lat konsekwentnie działa na rzecz budowania silnej i zdrowej demokracji, odpornej na wyzwania współczesności. W swoich działaniach Fundacja skupia się na edukacji w duchu liberalnym, opartej na empatii, samodzielnym krytycznym rozumowaniu oraz budowaniu poczucia odpowiedzialności za wspólnotę, których kluczowym elementem jest edukacja kulturalna. Dla Muzeum współpraca merytoryczna i programowa z Fundacją jest istotnym krokiem w realizacji naszej misji edukacyjnej.
Książki MSN-u na otwarcie
Last but not least na jesienne otwarcie nowej siedziby Wydawnictwo MSN szykuje szczególne publikacje. Książkę autorstwa antropologa architektury i miast Michała Murawskiego pod tytułem Forma przyjaźni. Muzeum na placu, zawierającą oprócz eseju autora, rozmowy m.in. z architektem budynku Thomasem Phiferem, krytykiem architektury Deyanem Sudjiciem, urbanistką Marleną Happach i osobami z Solidarnościowego Domu Kultury „Słonecznik”. Książka będzie wydana w języku polskim i angielskim. Drugą pozycją wydaną z okazji otwarcia siedziby będzie album fotograficzny Marty Ejsmont, fotografki od lat dokumentującej proces budowy MSN-u, który będzie niezwykłym artystycznym zapisem tego, jak powstawał nowy budynek Muzeum.
Partnerzy, czyli stare i nowe współprace
Siłą i zadaniem Muzeum jest budowanie dobrych, trwałych relacji. MSN w wielu obszarach swojej działalności zawiera partnerstwa mające na celu umocnienie instytucji i realizację jej misji i celów. Pozwala to budować dostępny i otwarty program dla szerokiej publiczności, ale także tworzyć synergię pomiędzy różnymi grupami społecznymi i środowiskami. Planowane na 25 października otwarcie budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia Miasta Stołecznego Warszawy oraz wieloletnich partnerów: firmy Ernst & Young – Mecenasa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i kancelarii DZP – Partnera prawnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Nowa odsłona Muzeum na placu Defilad to również nowe współprace. Partnerami strategicznymi Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zostały marki Audi oraz Invest Komfort.
– Z MSN-em łączą nas odwaga w działaniu i myśleniu oraz wiara w przyszłość przy jednoczesnym szacunku dla przeszłości i otaczającego nas świata. Sztuka od zawsze wynika z rzucania wyzwania zastanym normom i ograniczeniom, z potrzeby wyrażania własnego zdania bez kompromisów oraz przesuwania kolejnych granic. Właśnie takie prekursorskie formy ekspresji cenimy najbardziej – widać to w naszym designie, na który kładziemy równie silny nacisk, co na nowe technologie. Wspólne działanie z MSN-em wydawało się więc absolutnie naturalne – powiedział Łukasz Zadworny, Dyrektor marki Audi w Polsce.
– Rozumiemy rolę artystów we współczesnym świecie. Wspieramy edukację artystyczną oraz dialog, do którego prowokują twórcy. Stąd decyzja o współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Obejmujemy patronatem zarówno działalność, jak i otwarcie nowej siedziby Muzeum. Cieszymy się, że będziemy częścią tegorocznego ważnego wydarzenia kulturalnego w Polsce. Każdy z naszych projektów deweloperskich powstaje z myślą o tym, jak będzie rezonować ze społecznością, miastem, kulturą, czy istniejącą architekturą. Dlatego patronatem obejmiemy również ścieżki architektoniczne i edukacyjne – powiedział wiceprezes zarządu Invest Komfort, Michał Ciomek.