Prace/Odzyskać wolność, przejąć władzę (Warszawa)

Elektra KB

Odzyskać wolność, przejąć władzę (Warszawa)

Fot. Daniel Chrobak

Elektra KB jest osobą artystyczną pochodzenia kolumbijsko-ukraińskiego, której praktyka wiąże się z działalnością na rzecz praw reprodukcyjnych, mniejszości seksualnych i osób z niepełnosprawnościami. Jak sama mówi, jej sztuka powstaje pomiędzy „punktem imigracyjnym, wolną szkołą a salą szpitalną”. Prace te miewają podwójne życie – są prezentowane w galeriach i muzeach jako dzieła sztuki, ale jako „obiekty protestujące” bywają też wynoszone na ulice i stanowią oprawę wizualną demonstracji, m.in. podczas antyrządowych protestów w Kolumbii wiosną 2021 roku.


Tkanina Odzyskać wolność, przejąć władzę (Warszawa) powstała w odpowiedzi na zaproszenie Elektry KB do udziału w wystawie Kto napisze historię łez. Artystki wobec praw kobiet, zorganizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2021 roku. Była prezentowana w relacji do zapisu performansu Any Mendiety (który stanowił dla niej punkt odniesienia) oraz grafik Pauli Rego. Wystawa została zorganizowana w geście solidarności z osobami demonstrującymi na rzecz praw reprodukcyjnych. Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uniemożliwiającym przerwanie ciąży z powodu nieodwracalnego upośledzenia płodu lub choroby zagrażającej jego życiu, doszło wtedy w Polsce do największych protestów po 1989 roku i powszechnej mobilizacji ulicznej.


Na tkaninie znajdują się motywy charakterystyczne dla twórczości Elektry KB: inspirowane symbolami globalnych protestów feministycznych i motywami zaczerpniętymi z historii dwudziestowiecznej sztuki zaangażowanej (czy wręcz propagandowej). W centralnej części kompozycji znajdują się trzy figury wojowniczek w maskach i ze sztandarem – reprezentują one wyobrażoną przez artystkę Teokratyczną Republikę Gai, której mity i ikonografia rozwijane są przez nią w różnych mediach. Towarzyszy im symbol macicy, przełamany wieszak i krzyż przekreślony przez błyskawicę. Użyty przez artystkę motyw błyskawicy nawiązuje do polskich protestów, jest kojarzony z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet i innymi organizacjami pro-choice. Błyskawica, obecna na flagach, naklejkach, graffiti, maseczkach, koszulkach, a także na murach i w oknach domów, została zaprojektowana przez graficzkę Olę Jasionowską.


(S.C.)









Wystawy powiązane

Home|Kolekcje|Kolekcja 1|
Odzyskać wolność, przejąć władzę (Warszawa)