Życie po końcu świata III
spotkanie online

• Życie po końcu świata III

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w otwartej grupie czytelniczej w ramach Departamentu Obecności. Podczas serii spotkań będziemy budować i rozwijać wspólną bazę teoretyczną pomocną w myśleniu i dyskutowaniu o katastrofie klimatycznej.

Spotkania przyjmą formę warsztatów z tekstami, w czasie których będziemy analizować przyczyny, skutki i przebieg planetarnej zmiany w kontekście działań artystycznych, dźwięku, geopolityki, myśli ekologicznej, etyki, estetyki, filozofii, ekonomii oraz propozycji możliwych działań. Efekt pierwszego półrocza naszych spotkań opublikujemy w trzecim numerze magazynu towarzyszącego wystawie „Wiek Półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemicznego oraz zawieszeniem funkcjonowania instytucji kultury działalność grupy czytelniczej przenosimy do sieci. W najbliższym czasie zajęcia w ramach „Życia po końcu świata” będą odbywać się poprzez aplikację Zoom.

LINK DO SPOTKANIA W APLIKACJI ZOOM: zoom.us/j/99055922314.

Podczas trzeciego spotkania grupy będziemy rozmawiać o tekście „Głęboka adaptacja” prof. Jema Bendella - światowej sławy specjalisty w zakresie zarządzania, komunikacji, przywództwa i zrównoważonego rozwoju, który pod wpływem konfrontacji z literaturą na temat katastrofy klimatycznej postanowił zupełnie porzucić swoją dotychczasową karierę i poświęcić się działaniu na rzecz przystosowania do planetarnych przemian.

W swoim artykule Bendell kreśli pesymistyczną wizję zderzenia ludzkiej cywilizacji z ograniczeniami środowiskowymi, które doprowadzi do nieuchronnej zapaści społecznej, ekonomicznej i politycznej. Jednocześnie autor stara się zasugerować kierunki możliwych działań adaptacyjnych i proponuje nam ponowne, poważne przemyślenie tego co i po co robimy.

Lektura:

• Jemy Bendell, „Głęboka adaptacja” - tekst można znaleźć TUTAJ.

Jako uzupełnienie polecamy również lekturę opublikowanego przez Krytykę Polityczną tekstu Arkadiusza Wierzby, który przełożył artykuł prof. Bendella na język polski. Tekst dostępny TUTAJ.

Osoby zainteresowane dostępem do tekstów, a także mające pytania dotyczące grupy, lektur, przebiegu zajęć itp. prosimy kierować bezpośrednio do organizatorek na adres email bogna.stefanska@do.artmusem.pl lub jakub.depczynski@do.artmuseum.pl.