Życie po końcu świata II
spotkanie online

• Życie po końcu świata II

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza do udziału w otwartej grupie czytelniczej w ramach Departamentu Obecności. Podczas serii spotkań będziemy budować i rozwijać wspólną bazę teoretyczną pomocną w myśleniu i dyskutowaniu o katastrofie klimatycznej.

Spotkania przyjmą formę warsztatów z tekstami, w czasie których będziemy analizować przyczyny, skutki i przebieg planetarnej zmiany w kontekście działań artystycznych, dźwięku, geopolityki, myśli ekologicznej, etyki, estetyki, filozofii, ekonomii oraz propozycji możliwych działań. Efekt pierwszego półrocza naszych spotkań opublikujemy w trzecim numerze magazynu towarzyszącego wystawie „Wiek Półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

W związku z trwającym stanem zagrożenia epidemiologicznego oraz zawieszeniem funkcjonowania instytucji kultury działalność grupy czytelniczej przenosimy do sieci. W najbliższym czasie zajęcia w ramach „Życia po końcu świata” będą odbywać się poprzez aplikację Zoom.

LINK DO SPOTKANIA W APLIKACJI ZOOM: zoom.us/j/632063859.

Podczas drugiego spotkania grupy będziemy dyskutować o relacjach pomiędzy kolonializmem, kapitalizmem, globalizacją i katastrofą klimatyczną oraz zastanowimy się, czy sama krytyka systemu ekonomicznego i politycznego jest narzędziem wystarczającym do radzenia sobie z planetarnymi zmianami.

Lektury:

• Jason Moore, Raj Patel, „Tania Natura”, tłum. Andrzej Wojciech Nowak [w:] O jeden las za daleko: Demokracja, kapitalizm i nieposłuszeństwo ekologiczne w Polsce, red. Przemysław Czapliński, Dawid Gostyński, Joanna B. Bednarek, Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, 2019.

• Dipesh Chakrabarty, „Klimat historii. Cztery tezy”, [w:] Teksty Drugie 2014, 5, s. 168-199. (wybrany fragment - strony 187-196).

Osoby zainteresowane dostępem do tekstów, a także mające pytania dotyczące grupy, lektur, przebiegu zajęć itp. prosimy kierować bezpośrednio do organizatorek na adres email bogna.stefanska@do.artmusem.pl lub jakub.depczynski@do.artmuseum.pl.