Życie po końcu świata I

• Życie po końcu świata I

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie rozpoczyna drugą edycję Departamentu Obecności inauguracją otwartej grupy czytelniczej, w ramach której będziemy budować i rozwijać wspólną bazę teoretyczną pomocną w myśleniu i dyskutowaniu o katastrofie klimatycznej.

Spotkania przyjmą formę warsztatów z tekstami, w czasie których będziemy analizować przyczyny, skutki i przebieg planetarnej zmiany w kontekście działań artystycznych, dźwięku, geopolityki, myśli ekologicznej, etyki, estetyki, filozofii, ekonomii oraz propozycji możliwych działań. Efekt pierwszego półrocza naszych spotkań opublikujemy w trzecim numerze magazynu towarzyszącego wystawie „Wiek Półcienia. Sztuka w czasach planetarnej zmiany”.

Podczas pierwszego spotkania będziemy dyskutować o tekście francuskiego socjologa Bruno Latoura pt. „Czekając na Gaję. Komponowanie wspólnego świata poprzez sztukę i politykę” oraz porozmawiamy o lekturach na kolejne zajęcia i organizacji działalności grupy w najbliższych miesiącach.

Lektura: B. Latour, „Czekając na Gaję. Komponowanie wspólnego świata poprzez sztukę i politykę”, przeł. A. Kowalczyk, w: Ekologie, red. A. Jach, P. Juskowiak. A. Kowalczyk, Łódź 2014, s. 157-174.

Spotkania grupy czytelniczej odbywają się od lutego do czerwca 2020 roku w każdy trzeci wtorek miesiąca o godzinie 18.00 w Muzeum na Pańskiej.

Osoby zainteresowane dostępem do tekstów, a także mające pytania dotyczące grupy, lektur, przebiegu zajęć itp. prosimy kierować bezpośrednio do organizatorek na adres email bogna.stefanska@do.artmusem.pl lub jakub.depczynski@do.artmuseum.pl.

Spotkanie będzie tłumaczone na PJM.