Zwiedzanie Zajezdni Tramwajowej (gr. II)
WARSZAWA W BUDOWIE 14

• Czarno-białe, archiwalne zdjęcie powojennej Warszawy pokazuje rondo do Gaulle\'a. Przez środek przejeżdża tramwaj, a na około jeżdżą samochody. Po pasach przechodzi niewielka grupa pieszych. W prawym, górnym rogu jest logo festiwalu Warszawa w Budowie.

Aleje Jerozolimskie w Warszawie, 1961–1965, Zbyszko Siemaszko / Narodowe Archiwum Cyfrowe

Zapraszamy na oprowadzanie po zajezdni tramwajowej na Pradze przy Kawęczyńskiej 16 w ramach 14. edycji WARSZAWY W BUDOWIE przygotowanej we współpracy z Tramwajami Warszawskimi. Pokażemy miejsca, których na co dzień nie widać, a które mają znaczenie dla jakości świadczonych usług transportowych.

Przewodnikiem będzie Michał Kiembrowski – wieloletni pracownik Tramwajów Warszawskich, który opowie o historii miejsca, a także zdradzi jak dziś działa nowoczesna zajezdnia tramwajowa w zabytkowym budynku.

Zakład Realizacji Przewozów R-2 „Praga” to wyjątkowe zabytkowe miejsce. Zajezdnia przy ulicy Kawęczyńskiej 16 powstała w latach 1923–1925 według projektu Juliusza Dzierżanowskiego, stając się ważnym punktem na mapie Warszawy. Zajezdnia została otwarta 1 marca 1925 roku.

Początki tramwaju w Warszawie, początkowo funkcjonującego jako tramwaj konny, sięgają 1866 roku, kiedy to 11 grudnia oddano do użytku publicznego miejską „żelazną drogę konneą” na trasie 7,6 km z 4 mijankami, łączącą Dworzec Wiedeński (obecnie Warszawa Śródmieście) z dworcami praskimi – Petersburskim (Wileńskim) i Terespolskim (Wschodnim). To właśnie stąd na ulicę miasta wyruszył w 1945 roku pierwszy powojenny tramwaj.

Dziś, w skład warszawskiej infrastruktury transportowej obok pociągów stołecznego metra, autobusów i kolei, wchodzi 26 linii tramwajowych. Te zasoby i codzienna praca obsługujących je ludzi zapewniają nam swobodną mobilność oraz podnoszą poziom życia w mieście. Wysoka jakość usług transportu publicznego wyróżnia dobrze funkcjonujące demokracje, a swoboda przemieszczania się to wolność.

W związku z limitem miejsc obowiązywały zapisy online, obecnie nie ma już wolnych miejsc.

Mgr inż. Michał Kiembrowski
Absolwent Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektryczny), w Tramwajach Warszawskich pracuje od ponad 10 lat. Przez wiele lat zajmował się projektami związanymi z zakupami i eksploatacją taboru niskopodłogowego. Pełnomocnik Tramwajów Warszawskich ds. dostępności osób ze szczególnymi potrzebami, a także konsultant stosowanych w taborze rozwiązań technicznych. Z ramienia spółki prowadzi także zajęcia techniczne w ramach kształcenia zawodowego uczniów ze szkół średnich i technikum. Od 2007 roku licencjonowany przewodnik warszawski.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Walka o ulice"WARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Wykład Zautomatyzowane pojazdy zmienią nasze życie? Wykład Riccardo Bobisse'aWARSZAWA W BUDOWIE 14 Online
,
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Debata Betonimia. Szaro-zielone zależnościWARSZAWA W BUDOWIE 14 Teatr Studio (foyer)
pl. Defilad 1 ,
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
18:00 Spotkanie Jak tworzyć żywe ulice? Spotkanie z Pawłem JaworskimWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
10:00 Konferencja Porozmawiajmy o mieście. Architektura, lokalność i obywatelskość w edukacji muzealnej WARSZAWA W BUDOWIE 14 Online
,