Zwiąż mnie
W stronę publiczności wyemancypowanej

• Zwiąż mnie

Ilustracja: Syreny.TV

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza do Muzeum nad Wisłą na zgromadzenie performatywne Syren.TV (Ewy Majewskiej i Aleki Polis).

Jak zauważył niegdyś Zygmunt Bauman, „strach to uczucie poddanych, nie obywateli”. Tymczasem poddaństwo zdaje się nadal organizować życie uczestniczek i uczestników świata kultury. Współczesna publiczność wciąż powtarza starożytny kontrakt Odyseusza i marynarzy w obliczu syren.

Tradycyjne przekonanie o konieczności związania widza i widzki z krzesełkiem, by w takiej formule i bez zakłóceń kontemplowali sztukę, napotkało w ostatnim stuleciu szereg korekt, w których nie najmniej ważną było przekształcenie odbioru w partycypację. Takie współtworzenie dzieła w ruchu ciał, afektów czy myśli, zostanie przez nas poprzedzone działaniem na wiązaniu, w celu wzmocnienia założycielskiego ruchu zniewolenia.

Powstanie nowej publiczności dokona się poprzez zapis jednostkowych dźwięków wyzwalająco/zniewalających, które przerodzą się w grupowe szepto-krzyko-skowyty, i dopełni całego przedsięwzięcia.

Po przetworzeniu naszych doświadczeń opresji i potrzeby wyzwolenia/wzmocnienia niewoli, przeniesiemy się, sięgając do innego momentu starożytnej kultury, może najbardziej queerowego – platońskiego Fajdrosa – nad rzekę, by tam szukać wolności w kruchej solidarności głosów, ciał, postulatów i afektu.

Jesteśmy jako publiczność bynajmniej nie awangardą, idzie wszak o to, by ten stan zmieniać.