Zjednoczone ruiny
Po co nam miejsca?

  • Zjednoczone ruiny

    ilustracja: Kaja Kusztra

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na debatę w ramach 12. edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE „Coś wspólnego".

Punktem wyjścia debaty będą materiały publikowane w ramach Poradni - portalu tworzonego w ramach WWB12 „Coś wspólnego", na którym na bieżąco rozmawiamy o problemach związanych z tworzeniem, utrzymywaniem, zawiązywaniem i rozpadaniem się niezależnych miejsc pracy twórczej, kolektywów, inicjatyw. Są to rozmowy z praktykami, twórcami i odbiorcami kultury i sztuki, architektami, urzędnikami, współpracownikami, a także osobami, które zgłoszą się do Poradni z problemem, pomysłem lub aby podzielić się swoim doświadczeniem. Poradnia spróbuje zgromadzić i uporządkować możliwie największą ilość informacji na temat nieinstytucjonalnych miejsc, tworzenia się społeczności, jest próbą uzupełnienia historii kultury o te najsłabsze historie, chwilowe unie, akcje i środowiska, o całe spektrum artystycznego i aktywistycznego „niezalu”. Debata jest dodatkowym komentarzem do dyskusji rozwijanej w ramach Poradni, przedstawieniem jej założeń i podsumowaniem dotychczasowych działań.

Spotkamy się, aby porozmawiać o miejscu, które od ponad dwóch lat gnieździ się w Poznaniu – DOMIE. Chcemy przybliżyć z jakich potrzeb powstało miejsce DOMIE, które dzisiaj nazywamy eksperymentem kolektywnej troski poruszającym cztery równoważne aspekty: artystyczny, ekonomiczny, społeczny i architektoniczny. Chcemy porozmawiać o kształtowaniu się wspólnoty – tej, która wykształciła się naturalnie wokół budynku i projektu oraz tej, która zawiązała się na przestrzeni zarządzania budynkiem, o partnerstwie, które od początku projektu próbujemy budować razem z miastem.

Rozmowa będzie transmitowana na profilu Muzeum na Facebooku.

DOMIE

eksperyment (społeczno-artystyczno-architektoniczno-ekonomiczny) kolektywnej troski. Powstał wokół 10-letniego planu odzyskania budynku w centrum Poznania, który w wyniku szeregu zaniedbań od 1988 roku popada w ruinę.

Założycielki projektu bez osobistych funduszy podjęły się karkołomnego remontu, rozmywając odpowiedzialność pomiędzy różne – formalne i nieformalne – podmioty. Na tym polu toczona jest ciągła dyskusja z miastem, użytkownikami przestrzeni, wytwarzającą się wokół budynku społecznością. DOMIE na osobisty użytek wypracowuje kategorię remontu jako dzieła sztuki, próbuje poszerzać kategorię „kapitału”.

DOMIE to 400m kwadratowych przeznaczonych na artystyczne eksperymenty. Znajdują się tu przestrzenie pracowni, wystawiennicze, przeznaczone do pracy z dźwiękiem, przestrzeń rekreacyjna i mieszkalna. Budynek jest dowolnie i bezustannie przekształcany, stając się medium artystycznym i prowokując działania typu site-specific. DOMIE jest otwarte na każdą i każdego, komu bliskie są idee otwartości, bez względu na kapitał kulturowy, pochodzenie, narodowość, płeć, wiek i inne.

DOMIE jest miejscem, które wymaga troski, miejscem trudnym, potwornym, ale odpowiadającym na poczucie wykorzenienia, chronicznego nomadyzmu, kryzysu mieszkaniowego, artystycznej biedy. Domowość i własność się wyczerpały. Nadszedł czas post-zamieszkiwania, zombie-wspólnot, labilnych domowisk.

Projekt został zainicjowany przez Martynę Miller i Katarzynę Wojtczak, i jest przez nie rozwijany razem ze społecznością DOMIE.

DOMIE
Święty Marcin 53A, Poznań

Martyna Miller

artystka multimedialna, performerka, autorka filmów. Ukończyła studia antropologiczne w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Interdyscyplinarne Studia Doktoranckie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Studiowała reżyserię na Akademiji Scenskich Umjetnosti w Sarajewie. Założycielka kolektywu TYNA, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2015 r. Współprowadzi w Poznaniu projekt artystyczno-architektoniczny DOMIE.

Zofia Nierodzińska

feministka, autorka tekstów, kuratorka wystaw, współredaktorka "Magazynu RTV" o sztuce i aktywizmie, rysowniczka, siostra, córka, przyjaciółka, wegetarianka, od trzech lat zastępczyni dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Ukończyła UdK (Universität der Künste) w Berlinie (MA) oraz Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu (doktorat).

Katarzyna Wojtczak

artystka interdyscyplinarna oraz biedagalerzystka. Zajmuje się malarstwem, instalacją, filmem oraz słowem pisanym, praktykuje poznawanie poprzez zamieszkiwanie. Absolwentka Uniwersytetu Florenckiego oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zainicjowała projekt DOMIE w Poznaniu i go współprowadzi.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
11:00 Warsztaty Szycie relacjiWarsztaty rodzinne online Online
,
18:00 Debata Feminizacja cohousingów senioralnychGrupa Mieszkać razem Online
,
18:00 Spotkanie Czym jest opieka: nadzorem czy troską?Spotkanie online Online
,
12:00 Warsztaty Społecznie i ekonomicznie świadome korzystanie z platform cyfrowychWarsztaty z Janem Zygmuntowskim Online
,
16:00 Oprowadzanie Coś wspólnego zamkniętegoOprowadzanie kuratorskie Online
,
18:00 Debata Dobre praktyki pomaganiaJak pomagać, aby nie szkodzić? Online
,
18:00 Debata Zdrowie a życie we wspólnocie Online
,
17:00 Warsztaty RenegocjacjeWarsztaty interwencji krytycznej Online
,
18:00 Debata Postprawda a wykluczenie osób Głuchych Online
,