ZIMA W MIEŚCIE
Inny Trans-Atlantyk

• ZIMA W MIEŚCIE

Tadeusz Rolke, "Zakopane", 1962

W ramach programu „Zima w Mieście 2018” w dniach 16-26 stycznia 2018 roku zapraszamy do Muzeum nad Wisłą na zajęcia inspirowane wystawą „Inny Trans-Atlantyk”.

Wystawa „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.” opowiada o okresie powojennym, kiedy artyści tych regionów – wbrew kierunkom nadawanym przez światowe centra sztuki – ulegli wspólnemu entuzjazmowi wobec sztuki kinetycznej i op-artu. Wyrastał on z fascynacji ruchem – jego mechaniką, estetyką, ale również możliwościami, jakie daje, jeśli chodzi o tworzenie nowych, interaktywnych relacji z publicznością. Poszczególne realizacje, tworzone często w zespołach łączących artystów, naukowców i inżynierów, bardziej niż gotowymi obiektami przedstawianymi publiczności do podziwiania, były w zamyśle twórców rodzajem otwartej propozycji dla odbiorców. Wyrażały z jednej strony świat chwiejnej równowagi, z drugiej zaś, przez fascynację nauką, nowymi technologiami i cybernetyką – rozbudzały nadzieje na przyszłość.

Twórcy wystawy sugerują, że sztuka kinetyczna może być dobrym narzędziem do rozumienia otaczającego nas, coraz bardziej zglobalizowanego i rządzącego się zasadą nieustającego ruchu jednostek i mas, świata. Zapraszamy więc dzieci i młodzież do wspólnego przyglądania się temu, jak rozumieć możemy ruch, zmienność, względność sposobów widzenia, i w jaki sposób sztuka może włączać się w myślenie o przyszłości.
Niezależnie od tematu zajęcia składają się z interaktywnego zwiedzania (animowana rozmowa i ćwiczenia dotyczące wybranych fragmentów wystawy) oraz warsztatów manualnych lub kreatywnych (praktyczne przyswojenie treści). Zajęcia dla grup na wszystkich poziomach nauczania.

Wśród zagadnień poruszanych w trakcie zajęć znajdą się:

• obiekty w ruchu, złudzenia optyczne,
• język abstrakcji i tkwiący w nim potencjał,
• eksperymenty w procesie twórczym,
• dzieła zmienne, umykające określeniu raz na zawsze,
• związki sztuki z nauką, cybernetyką i badaniami kosmosu,
• znaczenie pojęcia nowoczesności i jego rola w wyobrażaniu sobie przyszłości,
• rola biografii artystów w ich zainteresowaniu ruchem,
• uruchomienie materii w sztuce,
• sztuka jako sposób badania rzeczywistości,
• dynamika relacji między centrum a peryferiami,
• ruch – ludzi, idei, wpływów i wyobrażeń,
• problem autorstwa i granice procesu tworzenia,
• demokratyzacja sztuki i jej relacji z innymi dziedzinami życia społecznego.

Więcej informacji na temat wystawy „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.”: www.transatlantic.artmuseum.pl

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

15:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Popołudnie w Muzeum MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku rosyjskim po wystawie „Inny Trans-Atlantyk”Тур на русском языке по выставке Трансатлантическая альтернатива MUZEUM nad Wisłą
18:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po wystawie „Inny Trans-Atlantyk"Kinetyczny czwartek MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie w języku angielskimpo wystawie „Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50. – 70.” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Praca wyobraźni. Sztuka i przyszłośćDziałania rodzinne MUZEUM nad Wisłą
14:00 Oprowadzanie Daniel Muzyczuk oprowadza po wystawie „Inny Trans-Atlantyk” MUZEUM nad Wisłą
12:00 Warsztaty Pomiary widzeniaDziałania otwarte MUZEUM nad Wisłą