Zbiórka publiczna List Goshki Macugi

• Zbiórka publiczna List Goshki Macugi

Goshka Macuga, List, 2011

Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłasza kolejną zbiórkę publiczną na szczytny cel. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na sfinansowanie zakupu do kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej pracy brytyjskiej artystki polskiego pochodzenia Goshki Macugi, zatytułowanej „List” (2011).

Praca, prezentowana na niedawnej wystawie monograficznej artystki w warszawskiej Zachęcie, jest nawiązaniem do głośnego happeningu Tadeusza Kantora z 1967 roku o tym samym tytule. To wielometrowej długości gobelin imitujący pocztową kopertę, zaadresowaną do Zachęty. Macuga powtarza w ten sposób działanie Kantora (jego list zaadresowany był do Galerii Foksal), a równocześnie zwraca uwagę na kwestię relacji pomiędzy instytucją sztuki a społeczeństwem. Goshka Macuga, urodzona w 1967 roku, od lat mieszka i pracuje w Londynie, w 2008 roku została nominowana do Nagrody Turnera, w ubiegłym roku otrzymała nagrodę im. Arnolda Bode, twórcy cyklicznej wystawy Dokumenta w Kassel.

Cena pracy, po uwzględnieniu specjalnego upustu dzięki uprzejmości artystki i reprezentującej ją galerii, to 60.000 funtów. Towarzystwo i Muzeum zdecydowały się podzielić kosztami jej zakupu po połowie, co oznacza, że przed Towrzystwem ambitne zadanie uzbierania do końca grudnia 150.000 złotych.

Towarzystwo zachęca do wpłacania dowolnych kwot na specjalne subkonto:

Deutsche Bank 19 1910 1048 2209 0173 7747 0002

Kod SWIFT dla przelewów międzynarodowych: DEUTPLPK
Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Ul.Pańska 3, 00-124, Warszawa.

Darowizny na rzecz Towarzystwa mogą być odliczane od dochodu. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: towarzystwo@artmuseum.pl