Zautomatyzowane pojazdy zmienią nasze życie? Wykład Riccardo Bobisse'a
WARSZAWA W BUDOWIE 14

  • Zdjęcie. Widać fragment białej ściany, na której znajduje się graffiti przedstawiające niebieskie x, fale i fragment żółtego kółka. Za ścianą widnieje rusztowanie. Obok zdjęcia, na czarnym tle znajduje się logo festiwalu Warszawa w Budowie. Walka o ulice.

Mówi się, że przyszłość transportu w mieście to zautomatyzowane pojazdy. Jak zmienią nasze życie? Gdzie są możliwości i wyzwania? Zapraszamy na wykład online urbanisty Riccardo Bobisse'a ze wstępem Agi Podgajny.

 

Riccardo Bobisse w swojej książce pisze, że ulice przyszłości wymagają planowania już dziś. Autor książki o zautomatyzowanych pojazdach przewiduje, w jaką stronę technologie przekształcą ulice i, co ważne, jak miasta mogą się do tego przygotować. Jest to refleksja nad relacją pomiędzy nowymi technologiami a urbanistyką, a także podręcznik projektowania miejskiego z ilustracjami obrazującymi potencjalne układy przestrzenne, które umożliwiają nowe technologie.

Dwa studia przypadków w centralnych obszarach miejskich Londynu i Los Angeles pokazują, jak można przeprojektować dzielnice na lepsze i jak zastosować dobre projektowanie urbanistyczne.
 

Riccardo Bobisse jest urbanistą z multidyscyplinarnym wykształceniem i ponad 12-letnim doświadczeniem w projektowaniu miejskim zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Jest praktykiem w zakresie projektowania miejskiego (UDG) i Design Council/CABE Built Environment Expert (BEE).

Riccardo Bobisse jest również współpracownikiem AR Urbanism, gdzie zarządza projektami urbanistycznymi, doradza w zakresie projektowania urbanistycznego prywatnym firmom konsultingowym oraz organizacjom publicznym. Wcześniej był starszym projektantem miejskim w PLP architecture. Odpowiadał tam za masterplanning dla osiedla Old Oak Park w zachodnim Londynie.

W JMP Consultants Ltd. pomagał w tworzeniu zespołu projektantów miejskich i doradzał przy projektowaniu projektów związanych z infrastrukturą transportową. Jego rolą było również podniesienie rangi firmy i stworzenie sieci partnerów (architektów, architektów krajobrazu, projektantów oświetlenia i innych specjalistów niszowych).

Bobisse stosuje rygorystyczne, kontekstowe podejście do projektowania miejskiego, które bada rolę kultury i uczestnictwa społeczności w tworzeniu miejsc, a także rozwija jasne zrozumienie praktycznych implikacji wyborów projektowych i potencjału integracji dobrego projektu miejskiego z innowacyjnymi rozwiązaniami infrastrukturalnymi.

Aga Podgajna
Architekta - urbanistka, prowadząca pracownię działającą w Warszawie i Londynie. Zajmuje się projektami o różnorodnej skali, poczynając od budynków i przestrzeni publicznych poprzez strategie urbanistyczne, regeneracje terenów poprzemysłowych ‘brownfield regeneration’ czy planowanie wytycznych projektowych ‘design codes’.
Absolwentka The Architectural Association i The School of Art, Architecture & Design, LMU w Londynie.

Propagatorka odpowiedzialnego i świadomego projektowania, którego celem są pozytywne zmiany urbanistyczne, a co za tym idzie, społeczne. Współpracuje z ekspertami z różnych dziedzin, podkreślając ważność kolektywnej dyskusji i holistycznego myślenia o mieście. Projekty nad którymi pracuje bazują na dogłębnym studiowaniu i zrozumieniu historycznego, społecznego i formalnego charakteru danego miejsca.

Poza Wielką Brytanią prowadziła projekty miedzy innymi w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Od ponad 17 lat działa w Londynie, a od ponad roku mieszka i pracuje również w Warszawie.

Członkini The Royal Institute of British Architects i The Royal Society of Arts. Fanka architektury elżbietańskiej i tradycyjnej architektury koreańskiej.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

DzieńGodzinaNazwa wydarzeniaMiejsce wydarzenia
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie po angielsku / Guided tour in EnglishWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
14:00 Oprowadzanie ЕКСКУРСІЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮOprowadzanie w jęz. ukraińskim MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Debata Betonimia. Szaro-zielone zależnościWARSZAWA W BUDOWIE 14 Teatr Studio (foyer)
pl. Defilad 1 ,
17:00 Oprowadzanie Sztuka w całym spektrumWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
18:00 Spotkanie Jak tworzyć żywe ulice? Spotkanie z Pawłem JaworskimWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
10:00 Konferencja Porozmawiajmy o mieście. Architektura, lokalność i obywatelskość w edukacji muzealnej WARSZAWA W BUDOWIE 14 Online
,
18:00 Debata Ulice dla dzieciWARSZAWA W BUDOWIE 14 MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa
12:00 Spacer Czucie miasta: ruch i mobilność. Spacer samorzeczniczyWARSZAWA W BUDOWIE 14 Rotunda PKO, Marszałkowska 100/102
Marszałkowska 100/102, Warszawa
12:00 Warsztaty Koła, pedały, hamulceWeekendowy warsztat rodzinny MUZEUM nad Wisłą
Wybrzeże Kościuszkowskie 22 (Skwer Kpt. S. Skibniewskiego "Cubryny"), Warszawa