Spotkanie z kuratorami wystawy „After Year Zero”

• Spotkanie z kuratorami wystawy \

Kudzanai Chiurai, "Revelations 10", 2011. Dzięki uprzejmości artysty i galerii Goodman, Johannesburg

W czwartek 11 czerwca o godz. 11:00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się konferencja prasowa i oprowadzanie po otwierającej się dzień później wystawie „After Year Zero. Uniwersalizm i geografie współpracy”.

Wystawa jest próbą analizy globalnego porządku po końcu II wojny światowej: dekolonizacji i polityki uniwersalizmu. Rok 1945 przyniósł światu wolność od faszyzmu, zapoczątkował jednak nowe podziały. Pierwszym była żelazna kurtyna, wzdłuż której na prawie pół wieku wyznaczono linię frontu zimnej wojny. Równie ważna stała się inna linia podziału – „kurtyna kolorowa”, za którą, w toku dekolonizacji, narodził się tak zwany Trzeci Świat, a wraz z nim perspektywa postkolonialna. Wystawa „After Year Zero” prezentuje prace artystów, ale także filmy, dokumenty i materiały archiwalne opisujące wybijającą się na niepodległość Afrykę poza kliszami rasowymi i kulturowymi, jako kontynent nowocześnie myślący i wyemancypowany, który chce budować i wymyśleć siebie na nowo, tak samo jak na nowo musiała wymyślić się Europa zachodnia po upadku faszyzmu. Wystawa ukazuje te dwa wątki jako równoległe strony tej samej narracji – jako nieustanną „współpracę” i wymianę pomiędzy Północą i Południem.

Kuratorami wystawy są Annett Busch - wybitna specjalistka w dziedzinie kina afrykańskiego, autorka książki „Ousmane Sembene – Interviews”, oraz Anselm Franke, który wywołał jedną z najważniejszych dyskusji o współczesnej praktyce kuratorskiej. Franke jest znany przede wszystkim jako autor encyklopedycznych, wielowątkowych wystaw badawczych, których celem jest kwestionowanie granic naszego dotychczasowego doświadczenia w ramach oświeceniowego paradygmatu. W kuratorstwie interesuje go przede wszystkim przesuwanie i negocjowanie granic tego, co znane, a także „przewietrzanie” historii europejskiego modernizmu. Sytuuje go na styku globalnych i przeciwstawnych narracji – wschodniej i zachodniej, świadomej i nieświadomej, spisanej i tej, która funkcjonuje jako anegdota, niedopowiedzenie lub to co, wyparte.

Konferencja prasowa będzie okazją do wnikliwego przyjrzenia się wystawie, jak również osobistego spotkania i rozmowy z jej twórcami. Podczas oprowadzania Anselm Franke i Annett Busch odsłonią tajniki tej niezwykle palimpsestowo i z atencją dla detalu zbudowanej prezentacji.

Wystawa i inne archiwalne wydarzenia towarzyszące:

19:00 Wernisaż After Year ZeroOtwarcie wystawy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
12:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskie Po wystawie „After Year Zero” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
16:00 Oprowadzanie Oprowadzanie Po wystawie „After Year Zero” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Spotkanie Wieczór z „After Year Zero” Dyskusja wokół książki towarzyszącej wystawie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:00 Wykład Dźwięk wyzwolonyWykład/performans Paula D. Millera (alias Dj Spooky) Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
14:00 Oprowadzanie OprowadzaniePo wystawie „After Year Zero” Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia