„Zamotka”
Premiera publikacji autorstwa Freefilmers i pokaz filmu Wasyla Lacha

• „Zamotka”

Zamotka to podpłomyk posmarowany hummusem z dodatkami według upodobań, zwinięty w rolkę, który został spopularyzowany w Mariupolu przez tamtejszą undergroundową scenę artystyczną w latach 2017–2018.

Od niedawna „Zamotka” to również zin opowiadający o oddolnych praktykach aktywistycznych, wspólnym spożywaniu posiłków i wojennej traumie związanej z pożywieniem. Aby uczcić ten kultowy posiłek, Freefilmers zaprosili inicjatywy pracujące z tematyką jedzenia i osoby artystyczne do stworzenia materiałów wizualnych i tekstów, które składają się na „Zamotkę”.

Podczas wydarzenia odbędzie się prezentacja zina, czytanie poezji oraz rozmowa z członkami Freefilmers – Sashkiem Protyah i Natashą Tseliubą – prowadzona przez Nicka Thomasa, a także pokaz krótkiego filmu Charaltyda autorstwa Wasyla Lacha, członka kolektywu Freefilmers. Cały dochód ze sprzedaży zina wesprze Medychkę – zbiórkę na pomoc medyczną dla osób w Ukrainie.

19:00–20:00 prezentacja zina „Zamotka” oraz rozmowa z udziałem: Sashki Protyah, Natashy Tseliuby i Nicka Thomasa
20:00–20:30 pokaz filmu krótkometrażowego Charaltyda Wasyla Lacha

Freefilmers tworzą filmy podejmujące wątki walki o wolność i równość, promują niezależną twórczość filmową we wschodniej Ukrainie oraz tworzą platformę wsparcia pozwalającą na eksperymentowanie poza oficjalnym systemem filmowym. Obecnie członkowie Freefilmers skupiają się na niesieniu pomocy niezależnym artystom, queerowym aktywistom, osobom neuronietypowym i społeczności romskiej, którym zagraża inwazja putinowskiej Rosji na Ukrainę. Niektórzy członkowie dołączyli do Sił Zbrojnych Ukrainy, inni prowadzą zbiórki, dostarczają podstawowe produkty i pomoc medyczną.

Nick Thomas jest artystą wizualnym i reżyserem mieszkającym w Rotterdamie i członkiem WET – kolektywu zajmującego się filmem i wideo, który od lat współpracuje z Freefilmers. WET wsparło publikację angielskiego tłumaczenia „Zamotki”.

Wydarzenie jest częścią programu Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik”. Odbędzie się w języku angielskim.

• • •

Замотка - це тонкий лаваш, змащений хумусом і начинкою на ваш вибір, згорнутий у рулет, який популяризувала в Маріуполі місцева андеграундна арт-сцена у 2017-18 роках. Віднедавна Замотка - це ще й зін про низові практики, пов'язані з їжею, спільним споживанням їжі та травмою війни, що асоціюється з їжею. Щоб відсвяткувати цю знакову трапезу, Freefilmers запросили ініціативи, що працюють з темою їжі, та митців до створення візуальних матеріалів і текстів, з яких складається Zamotka.

У рамках заходу відбудеться презентація зіну, читання поезії та розмова з учасниками Freefilmers Сашком Протягом та Наташею Целюбою під модеруванням Ніка Томаса. Також пройде показ короткометражного фільму ""Чаралтида"" Василя Ляха, учасника колективу Freefilmers.

19:00-20:00 - презентація зіну ""Замотка”, розмова: Сашко Протяг, Наташа Целюба та Нік Томас
20:00-20:30 - показ короткометражного фільму ""Чаралтида"" Василя Ляха

Усі кошти від продажу зiну підуть на підтримку фонду ""Медичка"", який збирає гроші на медичну допомогу для людей в Україні.

Захід відбудеться англійською мовою.

„Freefilmers створюють фільми на тему боротьби за свободу та рівність, пропагують незалежне кіно на сході України та створюють платформу підтримки для експериментів поза межами офіційної кіносистеми. Наразі члени Freefilmers зосереджені на допомозі незалежним митцям, квір-активістам, особам з неврологічними розладами та ромській громаді, які опинилися під загрозою через вторгнення путінської Росії в Україну. Деякі члени організації вступили до лав Збройних сил України, а інші займаються збором коштів, надають базові продукти та медичну допомогу.

Нік Томас - візуальний художник і режисер з Роттердама, член WET, колективу кіно- та відео-артистів, який вже багато років співпрацює з Freefilmers. WET підтримав публікацію англійського перекладу зіну ”"Замотка”.

Захід відбудеться англійською мовою.