Your Reality Machine

• Your Reality Machine

Olafur Eliasson „Your Reality Machine”, 2011, fot. Bartosz Stawiarski

Your Reality Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości otwarcie: 6 września (wtorek), godz. 17.00

Narodowy Instytut AudiowizualnyMuzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na otwarcie Pawilonu artystycznego zaprojektowanego przez Olafura Eliassona, wybitnego artystę pochodzenia islandzkiego, autora m.in. The Weather Project – sztucznego zachodzącego słońca, pokazywanego w londyńskim Tate Modern. Pawilon stanie na skwerze u zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia i pozostanie tam do końca Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Pawilon odsłoni Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski o godz. 17.00.

Your Reality Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości łamie konwencjonalne postrzeganie otoczenia, w którym się znajdzie, będąc jednocześnie łatwym do zapamiętania znakiem przestrzennym, zmysłowym i rzeźbiarskim w formie. Pod koniec ubiegłego roku Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ogłosiły zamknięty konkurs na projekt pawilonu artystycznego. Wzięło w nim udział 7 pracowni architektonicznych i artystów: Centrala Grupa Projektowa, Medusa Group i KWK Promes z Polski, FRPO Rodriguez & Oriol Architekture/Landscape z Hiszpanii, Tobias Putrih/MOS ze Słowenii, chilijskie studio Pezo & von Ellrichshausen Arquetictos oraz studio artysty i projektanta Olafura Eliassona z Berlina.

15 grudnia 2010 roku jury w składzie: Mirosław Bałka (artysta, przewodniczący jury), Adam Budak (kurator sztuki, Kunsthaus Graz, Austria), Ewa Ger (dyrektor departamentu Współpracy z Zagranicą, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Christian Kerez (architekt, autor projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Joanna Mytkowska (kurator sztuki, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie), Karolina Ochab (dyrektor Nowego Teatru) oraz Katarzyna Wielga (koordynatorka Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z Narodowego Instytutu Audiowizualnego) wyłoniło zwycięzcę. Laureatem został projekt Your Reality Machine Olafura Eliassona. Jury uznało, że pawilon Eliassona „pobudza wyobraźnię”, „tworząc przyjazną dla użytkowników przestrzeń” oraz najlepiej przedstawia myśl przewodnią konkursu, wyrażoną przez Mirosława Bałkę na jednym z posiedzeń komisji: „Forma pawilonu ma być przede wszystkim źródłem przyjemności”.

Duński artysta znany jest ze swojego interdyscyplinarnego podejścia do tworzonych projektów. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. To dzięki ich skumulowanej wiedzy możliwe były tak z pozoru karkołomne realizacje jak wodospad spływający do rzeki Hudson z mostu East River czy sztuczny zachód słońca w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern. Eliasson rozszczepia światło, tworzy pryzmaty, w pracy artystycznej wykorzystuje wiatr, wodę, lód… Tworzy równoległe przestrzenie za pomocą sekwencji lustrzanych odbić. Jest też zaciekłym wrogiem elitarnego podejścia do sztuki, czego jest również forma warszawskiego pawilonu: ogromna, ale jednocześnie lekka konstrukcja czerwono-białego projektu zapraszająca do uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym.

Pawilon pozostanie na skwerze do końca grudnia 2011, zaś już w październiku będą się tam odbywać wydarzenia trzeciej edycji festiwalu projektowania miejskiego „Warszawa w Budowie” organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Projekt powstał w ramach Prezydencji Polski w UE (projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Narodowego Instytutu Audiowizualnego).

Więcej informacji o Krajowym Programie Kulturalnym Polskiej Prezydencji: www.uwaganakulture.pl