Wyobrażenie „Wschodniej Europy". Neokolonialne spojrzenie artystyczne | Лекція: Образ «Східної Європи». Неоколоніальний художній погляд
Wykład Marii Vorotiliny

• Wyobrażenie „Wschodniej Europy\

Grafika: Kaja Kusztra

Zapraszamy do Solidarnego Domu Kultury „Słonecznik" na wykład Marii Vorotiliny.

W następstwie wojny Rosji z Ukrainą uwidoczniły się luki w zrozumieniu stosunków „wschodnio”-„zachodnioeuropejskich”. Neokolonialne spojrzenie „Zachodu” na „wschodnią” Europę ukształtowało wzorce, które obejmują m.in. generalizację kultur i doświadczeń ludzi zamieszkujących ten region, wyczerpywanie się zasobów ziemi, wyzysk pracowników i pracowniczek migrujących, wyższość środowisk akademickich i tworzenie wiedzy. Sztuka produkowana na „Zachodzie” również nie jest wyzwolona z tego spojrzenia, odtwarzając neokolonialne wzory i wzmacniając je.

Podczas wykładu w czwartek 22.09 zastanowimy się nad wyobrażeniami wyrażanymi w sztuce „zachodniej” wobec „Europy Wschodniej” i jakie wzorce te wyobrażenia wzmacniają.

***

Від початку війни Росії проти України стали очевидними розриви у розумінні відносин між «Східною» та «Західною» Європами. Неоколоніальний погляд «Західної» на «Східну» Європу сформував моделі, які включають, серед іншого, узагальнення культур та досвіду людей, що живуть у регіоні, виснаження земних ресурсів, експлуатація робітни_ць-мігрант_ок, домінування наукового знання та процесів його створення. Мистецтво, створене на «Заході», часто також не звільнене від цього погляду, відтворюючи неоколоніальні моделі та підсилюючи їх.

Під час лекції у четвер 22 вересня ми поміркуємо над тим, які ідеї висловлює «західне» мистецтво стосовно «Східної Європи» та які існуючі неоколоніальні патерни воно підсилює.

Mariia Vorotilina jest kuratorką i aktywistką z Ukrainy, obecnie mieszkającą w Hamburgu. Jej zainteresowania obejmują sztuki performatywne i wizualne z perspektywy queerfeministycznej i dekolonialnej, pojęcie „Europy Wschodniej” jako wymyślonego konceptu oraz zachodnie spojrzenie na „Europę Wschodnią”.

***

Марія Воротіліна – кураторка та активістка з України, яка зараз проживає в Гамбурзі. Її інтереси включають перформативне та візуальне мистецтво з квірфеміністської та деколоніальної перспектив, «Східну Європу» як винайдену концепцію та погляд Заходу на «Східну Європу».