Wymiana

• Wymiana

kadr z filmu "Exchange", reż. Charles Atlas, 1978/2013, dzięki uprzejmości EAI

Najnowsze dzieło filmowe amerykańskiego artysty multimedialnego Charlesa Atlasa powstało na podstawie słynnego występu awangardowego choreografa i tancerza Merce’a Cunninghama z roku 1978.

Wyjątkowy materiał filmowy został odnaleziony po wielu latach. Kostiumy do pierwotnego spektaklu stworzył artysta Jasper Johns, wieloletni doradca artystyczny Merce Cunningham Dance Company, a autorem muzyki był legendarny pianista i współpracownik Johna Cage’a, David Tudor. Atlas wielokrotnie dokumentował twórczość Cunninghama, który w swojej ponad siedemdziesięcioletniej karierze zrewolucjonizował podejście do tańca nowoczesnego oraz samej choreografii. Inspiracja Cunninghama sztuką wideo jest zjawiskiem rzadko dostrzeganym przez badaczy awangardowego mistrza, który skomponował wiele swych choreografii specjalnie dla „oka kamery“, rozszerzając formułę spektakli scenicznych. Atlas był jednym z kilku radykalnych filmowców nowojorskiej sceny „Downtown“ i uczestnikiem interdyscyplinarnych eksperymentów Cunnighama.

Napisy w języku polskim.

Program Kinomuzeum >>

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

19:00 Film Sekret Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Spotkanie America Is Not Ready For This Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
19:30 Spotkanie Spotkanie z Martynką WawrzyniakPrzegląd wideoperformensów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Rated R: Kino transgresji w obiektywie Richarda Kerna Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia
ul. Emilii Plater 51, Warszawa
20:30 Film Wieczór z Zygmuntem Freudem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Emilia