Kto troszczy się o Nowy Jork? Obywatelskie zaangażowanie i zarządzanie środowiskiem
Wykład Eriki Svendsen

• Kto troszczy się o Nowy Jork? Obywatelskie zaangażowanie i zarządzanie środowiskiem

Mieszkańcy Nowego Jorku samodzielnie przekształcają krajobraz swojego miasta, dzięki uprzejmości Eriki Svendsen

W czasach, gdy miejskie władze w krajach rozwiniętych inwestują coraz więcej w kampanie na rzecz zielonej infrastruktury i zmiany miejskiego krajobrazu, Erika Svendsen pokazuje, jak wysiłki podejmowane przez jednostki na rzecz przekształcenia miast służą wzmacnianiu demokracji.

Svendsen poświęca uwagę tym, którzy aktywnie chronią, opiekują się i biorą odpowiedzialność za przestrzeń. Pokazuje, że w warunkach miejskich, gdzie przestrzeń dzieli wiele nakładających się biurokratycznych barier i granic własności, to właśnie praca grup obywatelskich, których cele i działania wykraczają poza utarte podziały w przestrzeni, czasie i skali, może pełnić rolę jednoczącą.

Erika Svendsen, jako socjolożka pracująca dla NYC Urban Field Station w Nowym Jorku (centrum badań nad miejskimi ekosystemami) od wielu lat bada formy obywatelskiej opieki nad przestrzeniami otwartymi. Wyniki jej prac pozwoliły stworzyć niezwykłą mapę zarządzania społecznego („STEW-MAP”), która przedstawia bogactwo aktywności obywatelskich podejmowanych na obszarze całego miasta Nowy Jork. STEW-MAP jest narzędziem służącym wizualizowaniu obecności grup obywatelskich opiekujących się wybranymi przestrzeniami miasta. Na bazie sporządzanych map Svendsen odkrywa i analizuje innowacyjne struktury współzarządzania kształtujące się pomiędzy obywatelami, instytucjami publicznymi, władzami i biznesem.

Badania Svendsen, rozpoczęte w Nowym Jorku w 2007 roku, są dzisiaj kontynuowane nie tylko w kolejnych amerykańskich miastach, ale też na Dominikanie, w Kolumbii i we Francji. Odwołując się do tych doświadczeń, Erika Svendsen opowie o idei holistycznej opieki nad przestrzenią jako sposobie na poprawienie naszych społecznych zdolności współpracy oraz na rozwój bardziej zrównoważonego modelu życia.

Erika Svendsen

jest pracownicą naukową U.S. Forest Service. Swoje badania prowadzi w stacji badawczej Northern Research Station w Nowym Jorku. Przedmiotem jej zainteresowań są działania grup społecznych na rzecz środowiska oraz ich znaczenie w kontekście społecznych innowacji, współzarządzania i ludzkiego dobrostanu.

W 1993 roku Erika Svendsen ukończyła studia środowiskowe na Yale University. W 2010 roku obroniła doktorat na Columbia University (Wydział Achitektury, Urbanistyki i Ochrony Dziedzictwa) poświęcony badaniu hybrydowych struktur współzarządzania, jakie ukształtowały się wokół wybranych projektów miejskich przestrzeni publicznych w NY. Jest autorką/współautorką kilkudziesięciu publikacji naukowych. Jej najnowsza książka to „Urban Environmental Stewardship and Civic Engagement: How planting trees strengthens the roots of democracy” (współautorzy: Dana Fisher, James Connolly; Routledge 2016).

Erika Svendsen została nagrodzona Forest Service Chief's Award oraz Early Career Scientist Award (za pracę poświęconą rozwojowi projektu STEW-MAP). Była członkinią Research Steering Committee miejskiej kampanii MillionTreesNYC, doradczynią Vibrant Cities Urban Forests National Task Force oraz członkinią komitetu doradczego ds. huraganu Sandy.

Inne archiwalne wydarzenia z tego cyklu:

18:00 Oprowadzanie Punkt konsultacyjnyoprowadzanie z architektem po wystawie projektów konkursowych Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa
17:30 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
14:00 Oprowadzanie Oprowadzanie kuratorskiepo wystawie „Plac Defilad: krok do przodu” Galeria Studio
Plac Defilad 1, Warszawa
11:00 Warsztaty Centralny Plac KobietArchitektko, architekcie! Czy pamiętaliście o kobietach? Cafe Kulturalna
plac Defilad 1, Warszawa
12:00 Oprowadzanie Punkt konsultacyjnyoprowadzanie z architektem po wystawie projektów konkursowych Sala Kruczkowskiego, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie
plac Defilad 1, Warszawa
15:00 Wykład Plac jako element kultury miastaWykład Günthera Vogta Cafe Kulturalna